Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.09.2019 05:05 Publikacja: 13.09.2019 05:05
Foto: materiały prasowe
W kolejnych miesiącach tego roku Erg, grupa specjalizująca się w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, zamierza szczególnie duży nacisk położyć na kontynuowanie prac związanych z rozwojem swojego podstawowego biznesu. W związku z tym planuje pozyskanie finansowania na nowe inwestycje m.in. z funduszy unijnych. Jednocześnie zarząd będzie prowadził dalsze intensywne prace zmierzające do zmniejszenia zapasów. Według niego duży wpływ na sytuację finansową grupy w kolejnych kwartałach tego i następnego roku będą nadal miały rosnące koszty wynagrodzeń. Dodatkowo zwiększą je wydatki na pracownicze plany kapitałowe. Z drugiej strony spółka nie może ich ograniczać, gdyż odpowiednie wynagradzanie wyspecjalizowanych pracowników zapewnia Ergowi bezpieczeństwo prowadzenia działalności biznesowej. Spółka obawia się też wzrostu cen prądu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Od kilku tygodni wyniki osiągane w kluczowym biznesie istotnie rosną. Pozostaje pytanie, jak wpłynęły na rezultaty I kwartału, sezonowo najważniejszego dla grupy. Rynek czeka też na finał rozmów z Orlenem i dalsze działania mające ograniczyć dług.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern dąży do pozyskania kontrahentów, którzy zapewnią grupie alternatywne dostawy gazu ziemnego i amoniaku. Celem jest istotne obniżenie dotychczasowych kosztów związanych z ich zakupami.
Dziś obowiązujący termin uruchomienia nowego zakładu w Brzegu Dolnym to 2026 r., a koszt budowy to 551 mln zł. Inwestycja jest jednak złożona i towarzyszy jej wiele zagrożeń. Ponadto jest realizowana własnymi siłami.
W pobliżu puławskich zakładów powstanie rafineria produkująca pierwiastki ziem rzadkich. Azoty zapewnią jej m.in. infrastrukturę, dostęp do odczynników, mediów oraz teren pod budowę.
Finasowanie o wartości do 28 mln USD będzie przeznaczone na zakup propanu, który jest niezbędnym surowcem do produkcji prowadzonej w nowych zakładach w Policach. Jednocześnie Azoty kontynuują z Orlenem rozmowy na temat sprzedaży tych aktywów.
Firma Qemetica (dawniej Ciech) ogłosiła plany całkowitego wygaszenia produkcji sody w zakładach w Janikowie, w wyniku czego pracę straci nawet 350 osób. Powodem mają być wysokie koszty energii i brak ochrony przed konkurencją spoza UE. Europosłowie Krzysztof Brejza i Kamila Gasiuk-Pihowicz złożyli apel w tej sprawie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas