Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zarekomendowała przyznanie łącznie ponad 720 mln zł dofinansowania projektom przedstawionym przez polskie firmy w ramach wspierania innowacyjnej gospodarki. W sumie PARP wskazała 206 spółek. Rekomendacja Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oznacza, że spółki mogą być prawie pewne, że otrzymają pieniądze. W ciągu kilku tygodni mogą podpisać umowy.
[srodtytul]Skotan rusza z budową[/srodtytul]
Wśród wybrańców jest Skotan, który może otrzymać blisko 14 mln zł dofinansowania. Kwota ta stanowi aż 20 proc. kapitalizacji firmy (to największy udział, patrz tabela). Dzięki wsparciu spółka będzie mogła wystartować z realizacją biotechnologicznej strategii.
– Niezwłocznie przystąpimy do budowy instalacji do produkcji drożdży paszowych. Jesteśmy w trakcie wyboru lokalizacji. Na razie chcemy wybudować zakład, w którym będziemy produkować kilkanaście tysięcy ton surowca rocznie. Popyt na drożdże paszowe jest duży, ale w sprzedaży jest ich mało i są to przede wszystkim drożdże zupełnie innego szczepu (Saccharomyces cerevisiae-red) – mówi Marek Pawełczak, prezes Skotanu. – Ani w Unii Europejskiej, ani na Ukrainie, z uwagi na nasz autorski szczep (Yarrowia lipolytica-red), praktycznie nie będziemy mieli konkurencji – dodaje.
Zdaniem prezesa Pawełczaka drożdże Skotanu są wyjątkowo bogate w witaminy oraz w białko. – Projekt w fazie laboratoryjnej kupiliśmy od Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to myśl polskich uczonych na najwyższym i najnowocześniejszym biotechnologicznym poziomie. Rolą spółki była komercjalizacja tego projektu – przeskalowanie do fazy półprzemysłowej i przemysłowej. Nie boimy się o naszą sprzedaż. Będziemy mieli bardzo dobry produkt po dobrej cenie – dodaje prezes Skotanu.