Jak zaznacza Zbigniew Rybakiewicz, prezes spółki Orzeł Biały ubiegły rok był rekordowy pod względem przerobionego i sprzedanego ołowiu. – Zwiększamy udział w rynku jednocześnie wytwarzając coraz wyższej jakości stopy ołowiowe. To dobra perspektywa, w kontekście planowanego wprowadzenia na rynek nowych stopów, a przy okazji zwiększenia wolumenów produkcji – dodaje Rybakiewicz.
W związku z realizowanym programem inwestycyjnym od kilku kwartałów spółka zwiększała wolumeny sprzedaży. W efekcie m.in. zabudowy nowego pieca badawczego oraz trzech kotłów rafinacyjnych, w tym roku wolumen przerabianego ołowiu może sięgnąć 57 tys. ton.
Plan inwestycyjny zakłada, że w latach 2011-2013 spółka wyda na inwestycje łącznie ok. 63 mln zł netto. Pieniądze pójdą na zakup linii do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych składającą się m.in. z instalacji do przerobu złomu akumulatorowego, pieca badawczego do wytopu ołowiu wraz z zespołem filtrów, trzech kotłów rafinacyjnych oraz budynku Ośrodka Badawczo Rozwojowego z nowoczesnym zapleczem analitycznym i częścią socjalną. Na koniec 2011 r. zrealizowano ok. 25 proc. budżetu.
Inwestycje mają pomóc zoptymalizować koszty, poprawić wskaźniki środowiskowe w wielu obszarach działalności spółki oraz przyczynić się do rozwoju kompetencji technologicznych i produktowych.
Z końcem ubiegłego roku, w ramach linii badawczej, w zakładzie produkcyjnym został wstawiony kocioł rafinacyjny oraz piec badawczy (dotychczas spółka pracowała na trzech piecach). W II kw. 2012 r. ma zostać uruchomiona nowa maszyna odlewnicza oraz system gospodarki żużlem hutniczym, w III kw. - komin, a w IV kw. - kolejne dwa kotły odlewnicze. W tym roku rozpoczęte zostaną również prace związane z budową budynku ośrodka.