Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.12.2019 05:04 Publikacja: 06.12.2019 05:04
Foto: materiały prasowe
Pierwsza transza, w wysokości 10 mln zł, ma zostać wypłacona w ciągu dwóch miesięcy, reszta do końca przyszłego roku. Pożyczka oprocentowana jest według formuły WIBOR 3M plus marża „na warunkach rynkowych". Pieniądze pozwolą sfinansować prace przygotowawcze, w tym rozbiórkę zabudowań, oraz częściowo zrefinansować już poniesione nakłady.
Roma Tower ma powstać w ścisłym centrum Warszawy, na działce wniesionej do joint venture przez archidiecezję warszawską (strona kościelna kontroluje 55 proc. udziałów). Część działki zajmuje zabytkowa plebania, która ma zostać przesunięta. Wieżowiec Roma Tower ma mieć 170 m wysokości i około 60 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Poza biurami budynek będzie mieścić centrum konferencyjne i hotel luksusowej, jeszcze nieobecnej w Polsce marki. Prezes BBI Development Michał Skotnicki mówił niedawno, że liczy na uzyskanie pozwolenia na budowę na początku 2020 r. Budowa ma zająć 3–3,5 roku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W I kwartale deweloperzy z rynku kapitałowego jako grupa zanotowali stabilnie niską sprzedaż. W II kwartał wchodzimy z zapowiedzią obniżek stóp. To jaskółka pozwalająca myśleć o zakończeniu trendu bocznego sprzedaży. Pytanie, kiedy nastąpią cięcia stóp i jak będą głębokie.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Segment nafta, chemia i gaz wypracował w 2024 r. zyski i stanowi większość portfela zamówień. Budowlana grupa pracuje nad nową strategią.
W reakcji na słowa prezesa NBP i spadek stawek WIBOR w kwietniu może jeszcze nie widać wzrostu sprzedaży mieszkań, ale widać już wzrost średnich cen, bo jest mniej obniżek – mówi Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl.
Kolejna giełdowa spółka, tym razem Mirbud, może brać udział w przetargach o łącznej wartości ponad 2,2 mld zł netto.
Wysokie stopy, najdroższy w UE kredyt, brak programu wsparcia. Jak poradzili sobie deweloperzy mieszkaniowi w pierwszych miesiącach roku i jakie mają ambicje?
Perspektywa cięć stóp pozytywnie wpływa na postrzeganie deweloperów mieszkaniowych przez rynek. Paliwem kolejnych wzrostów mogą być dane o sprzedaży za II kwartał – jeśli pokażą one poprawę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas