Immofinanz, specjalizujący się w budowie biur oraz centrów i parków handlowych, wraca na rynek mieszkaniowy. Spółka chce zbudować 12 tys. zrównoważonych środowiskowo i przystępnych cenowo lokali na wynajem. Realizacja planu przebiegnie nietypowo, ponieważ mieszkania powstaną w ramach dobudowywania kondygnacji do parków handlowych sieci Stop Shop. Spółka użyje technologii modułowej opartej na drewnie.
Lokale pod szyldem Top on Shop mają powstać w perspektywie średnioterminowej. Sieć Stop Shop liczy około 100 lokalizacji w dziesięciu krajach europejskich, celem jest dobicie do 140. Immofinanz ocenia, że przebuduje 50 proc. obecnych i przyszłych sklepów, co oznacza potencjał stworzenia 600 tys. mkw., a więc 12 tys. mieszkań. Pierwszy pilotażowy projekt czeka na pozwolenie w Austrii.
Na razie nie ma informacji, kiedy projekt może trafić nad Wisłę. W Polsce marka Stop Shop obecna jest w Kętrzynie, Legnicy, Lublinie, Łowiczu, Mławie, Siedlcach, Świnoujściu, Szczytnie, Włocławku i w Żarach.
- W odpowiedzi na rosnące koszty gruntów w centrum miast oraz coraz większy ogólny brak dostępnych mieszkań, postanowiliśmy wykorzystać nasze ogromne zasoby w postaci największej w Europie sieci parków handlowych tworząc projekt Top on STOP – skomentował Dietmar Reindl, wiceprezes Immofinanzu. - W ten sposób stawiamy czoła trzem kluczowym wyzwaniom: przeciwdziałamy postępującemu zagęszczaniu gruntów, tworzymy wysokiej jakości mieszkania dla osób o niższych i średnich dochodach. A dzięki naszym planom w zakresie zastosowania konstrukcji drewnianych i wykorzystania ekologicznych rozwiązań pozyskania energii, będziemy budowali domy neutralne dla klimatu – dodał.
W 2014 r. biznes mieszkaniowy został wydzielony z Immofinanzu do spółki Buwog (spin-off), która zadebiutowała na GPW. W 2018 r. Buwog został przejęty przez potężny fundusz mieszkań na wynajem, Vonovię.