Maklerzy nie ukrywają, że w przypadku IKE i IKZE widać przyspieszenie. – Zainteresowanie rachunkami emerytalnymi ze strony klientów jest coraz większe. Wysoka inflacja z ostatnich lat, a wraz z nią rosnące przeciętne wynagrodzenia spowodowały, że coraz więcej osób może skorzystać z benefitów, jakie daje inwestowanie oszczędności na rachunkach emerytalnych. Cieszy nas ta zmiana podejścia do inwestowania, ponieważ pokazuje ona, że zmienia się również świadomość społeczna i rośnie zrozumienie konieczności wcześniejszego zadbania o emeryturę – mówi Grzegorz Koczwara, dyrektor BM Alior Banku.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozwoju tego segmentu rynku. Od wielu lat oferujemy dostęp do maklerskich kont IKE/IKZE włącznie z rynkami zagranicznymi, gdzie duża część naszych klientów inwestuje pasywnie za pośrednictwem ETF na amerykańskie i globalne indeksy akcji. Konta IKE i IKZE dzięki systematycznie rosnącym od lat limitom wpłat oferują bardzo atrakcyjne od strony podatkowej rozwiązanie, co dostrzega coraz więcej klientów. Długoterminowe inwestowanie na emeryturę jest niezbędnym elementem budowania zdrowych finansów, które jako mBank staramy się wspierać. Nie ma lepszej możliwości budowania kapitału na przyszłą emeryturę niż systematyczne długoterminowe inwestowanie w zdywersyfikowane globalne portfele akcji, dostępne poprzez ETF-y. Staramy się z tym przekazem docierać do klientów – wskazuje Maksymilian Skolik, dyrektor BM mBanku.
Konta IKE i IKZE można co prawda uznać za produkty sezonowe, gdyż największe zainteresowanie nimi przypada na końcówkę roku. Maklerzy przyznają jednak, że i to powoli się zmienia. – Widzimy, że warto rozmawiać z klientami o rachunkach IKE/IKZE przez cały rok, a nie tylko w IV kwartale. W zeszłym roku nieco większą popularnością cieszyły się rachunki IKZE. Możliwość odliczenia wpłaconych na IKZE kwot od uzyskanego w danym roku przychodu nadal jest najpopularniejszym argumentem za otwarciem takiego konta maklerskiego – mówi Eliza Dąbrowski, dyrektor w Noble Securities.
Konkurencja się zaostrza
Patrząc na osiągnięcia branży maklerskiej w zakresie IKE i IKZE w 2024 r., można dojść do wniosku, że poprzeczka na przyszłość została zawieszona bardzo wysoko. W tej części rynku mamy jednak do czynienia z silnym trendem wzrostowym, który branża maklerska chce jeszcze umocnić. XTB jeszcze w I półroczu chce dodać do oferty IKZE. BM Alior Banku w tym roku chce dać, w ramach kont emerytalnych, możliwość inwestowania na rynkach zagranicznych. W Noble Securities w 2025 r. wolne pieniądze zgromadzone na IKE i IKZE będą oprocentowane. Z kolei BM PKO BP udostępniło właśnie możliwość otwarcia konta IKZE Obligacje przez internet.
– IKE oraz IKZE stanowią coraz popularniejsze narzędzie oszczędzania na przyszłość. Jednym z wyróżniających się rachunków w naszej ofercie jest IKZE Obligacje. Teraz wprowadzamy dla klientów bardzo duże udogodnienie. Dajemy możliwość założenia IKZE Obligacje przez internet, bez wychodzenia z domu. Sądzę, że to udogodnienie jeszcze bardziej wpisze się w oczekiwania klientów i w kolejnych latach zanotujemy kolejne przyrosty liczby kont IKZE Obligacje. Nieustannie pracujemy nad rozwojem naszej oferty rachunków emerytalnych. Widzimy rosnące zainteresowanie tymi produktami, zwłaszcza wśród młodszych klientów, którzy poszukują atrakcyjnych sposobów na długoterminowe oszczędzanie – mówi Samer Masri, dyrektor BM PKO BP.