Turbodoładowanie w maklerskich IKE i IKZE

Konta emerytalne w biurach i domach maklerskich w 2024 r. podbiły serca inwestorów. To jest też zapowiedź jeszcze ostrzejszej konkurencji brokerów w tym obszarze rynku. Klienci, którzy chcą w ten sposób oszczędzać na emeryturę, mogą tylko zacierać ręce.

Publikacja: 06.02.2025 06:00

Turbodoładowanie w maklerskich IKE i IKZE

Foto: AdobeStock

Powiedzieć, że maklerskie indywidualne konta emerytalne (IKE) oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) w IV kwartale i w całym 2024 r. rozbiły bank, to w zasadzie nic nie powiedzieć. Co prawda oficjalnych statystyk dotyczących produktów emerytalnych, publikowanych cyklicznie przez KNF, jeszcze nie ma, ale dane z domów maklerskich, które zebrał „Parkiet”, nie pozostawiają żadnych wątpliwości. To był okres nowych, imponujących rekordów.

126 %

o tyle wzrosła liczba nowo otwartych indywidualnych kont emerytalnych w branży maklerskiej w 2024 r. w stosunku do wyniku z 2023 r.

Z zebranych przez nas danych, wśród najważniejszych graczy na maklerskim rynku emerytalnym, wynika, że w II półroczu 2024 r. branża otworzyła 62,7 tys. nowych kont IKE, a w całym 2024 r. aż 78,3 tys. Dla porównania w całym 2023 r. brokerzy otworzyli „jedynie” 34,7 tys. nowych IKE, co jednak wtedy oznaczało rekordowe osiągnięcie. Trzeba mieć oczywiście na uwadze, że w 2024 r. na rynku tym pojawił się nowy podmiot. Mowa o XTB. Przedstawiciele firmy przyznają, że są zadowoleni z zainteresowania IKE wśród klientów.

69 %

o tyle wzrosła liczba nowo otwartych indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego w branży maklerskiej w 2024 r. w stosunku do wyniku z 2023 r.

Czytaj więcej

Stratosferyczne rekordy IKE i IKZE

– Nasza oferta przyciągnęła inwestorów – zarówno tych bardziej doświadczonych, jak i początkujących. Mimo dużego zainteresowania tym produktem w IV kwartale 2024 r. nadal dostrzegamy w nim ogromny potencjał – mówi Filip Kaczmarzyk, członek zarządu XTB.

Polscy inwestorzy mają bowiem coraz większą świadomość emerytalną. Widać to także na przykładzie kont IKZE, gdzie nie ma jeszcze „efektu XTB”. Z zebranych przez nas danych wynika, że ubiegły roku przyniósł rekordy maklerskie również w tym obszarze. W II półroczu branża otworzyła 31,8 tys. IKZE, a w całym 2024 r. – 40,2 tys. Wynik za 2023 r. wynosił z kolei 23,8 tys.

Liczby dotyczące IKE i IKZE robią coraz większe wrażenie, a to powoduje, że i konkurencja w branży maklerskiej się zaostrza. W tym roku IKZE ma się pojawić w ofercie XTB. Z kolei BM PKO BP wprowadza właśnie udogodnienia dla klientów, którzy chcieliby skorzystać z konta IKZE Obligacje.

– Oferta ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wprowadziliśmy ją w listopadzie 2023 r., a na koniec grudnia 2023 r., po około dwóch miesiącach, klienci mieli założonych ponad 5 tys. rachunków tego typu. W 2024 r. zainteresowanie wciąż było ogromne – zanotowaliśmy skokowy wzrost liczby rachunków o ponad 120 proc. Jest to więc absolutny hit na rynku. Teraz wprowadzamy dla klientów bardzo duże udogodnienie. Dajemy możliwość założenia IKZE Obligacje przez internet, bez wychodzenia z domu. Sądzę, że to udogodnienie jeszcze bardziej wpisze się w oczekiwania klientów i w kolejnych latach zanotujemy kolejne przyrosty liczby kont IKZE Obligacje – mówi Samer Masri, dyrektor BM PKO BP.

Biura maklerskie
Stratosferyczne rekordy IKE i IKZE
Biura maklerskie
Maklerzy masowo obniżają prowizje za handel ETF - ami na GPW
Biura maklerskie
Prezes XTB: To może być najważniejszy rok w historii firmy
Biura maklerskie
XTB mocno w dół. Analityk Trigon DM nie traci wiary w spółkę
Biura maklerskie
XTB w IV kwartale poniżej oczekiwań. Broker zapowiada IKZE, opcje i krypto
Biura maklerskie
Karta wielowalutowa od XTB dostępna też w Polsce