Conotoxia chce pozwać mBank i Bank BPS

Conotoxia sp. z o.o. w najbliższym czasie wystąpi na drogę sądową przeciwko mBank S.A., domagając się odszkodowania w wysokości co najmniej 1 miliarda złotych – podaje spółka w komunikacie.

Publikacja: 07.10.2024 13:02

Conotoxia chce pozwać mBank i Bank BPS

Foto: Bloomberg

„Podstawą pozwu wobec mBanku będzie bezprawne utrudnianie dostępu do rynku, w tym w ostatnim czasie odmowa udzielenia gwarancji bankowej, pomimo że spółka posiadała na nią pełne pokrycie we własnych środkach” – informuje zarząd spółki Conotoxia.

Co jest podstawą pozwu przeciwko mBankowi

Według spółki, mBank będąc świadomy, że uzyskanie gwarancji stanowi jedno z zaleceń pokontrolnych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), odmówił jej udzielania, powołując się na rzekomą konkurencyjność Conotoxia sp. z o.o. jako krajowej instytucji płatniczej.

„Decyzja mBank S.A. stanowi rażące naruszenie zasad uczciwej konkurencji oraz zasad równego traktowania przedsiębiorstw. Bank wprowadził nieoficjalny, całkowity zakaz finansowania podmiotów z grupy Cinkciarz.pl, co wyraźnie szkodzi interesom tych spółek, ale przede wszystkim – godzi w dobro klientów. W związku z tym spółka oczekiwać będzie także wsparcia ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz innych organów państwa” – czytamy w komunikacie.

Conotoxia Ltd. poinformowała również o bezprawnym zablokowaniu jej rachunków bankowych przez mBank S.A., co skutkowało uniemożliwieniem dostępu do środków nie tylko samej spółki, ale przede wszystkim uniemożliwieniem klientom dostępu do ich własnych środków.

Co jest podstawą pozwu przeciwko BPS

Również w poniedziałek spółka Cinkciarz.pl podała, że przygotowuje pozew przeciwko Bankowi BPS na kwotę 500 mln zł. Powodem ma być zmowa bankowa, mająca na celu utrudnianie prowadzenia działalności kantorowej.

„Bank BPS uniemożliwił spółce realizację przelewów zwrotnych dla klientów, tłumacząc to rzekomymi problemami informatycznymi. W rzeczywistości działania Banku BPS, rozpoczęte 26 września br. i trwające do dziś, stanowią celowe i systematyczne utrudnianie dostępu do rynku, wymierzone przeciwko spółce oraz jej klientom” – czytamy w oświadczeniu zarządu.

Spółka Cinkciarz.pl przekonuje, że wszystkie kluczowe dowody takiego działania, w tym zrzuty ekranów z systemów bankowych, zostały już zabezpieczone. Jej zdaniem, bank BPS swoimi działaniami poważne naraził na szwank dobre imię zarówno Cinkciarz.pl Sp. z o.o., jak i Conotoxia Sp. z o.o., co jednoznacznie wymaga reakcji prawnej oraz interwencji KNF i UOKiK.

Co jest przyczyną problemów Cinkciarz.pl

Komisja Nadzoru Finansowego 2 października br. wydała jednogłośnie decyzję cofającą zezwolenie na świadczenie przez spółkę Conotoxia usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Kluczowe dla powyższego rozstrzygnięcia KNF było niewypełnianie przez spółkę obowiązków ustawowych związanych z ochroną środków pieniężnych przyjętych od użytkowników usług płatniczych na poczet wykonania transakcji płatniczych.

Komisja podała, że spółka Conotoxia działała przez agentów – spółki Cinkciarz.pl sp. z o.o. i Cinkciarz.pl Marketing sp. z o. o. Decyzja KNF jest natychmiast wykonalna.

Banki
Frankowa batalia
Banki
Parytety płci w zarządach. Które banki mają najwięcej do nadrobienia?
Banki
Usługi polskich banków prawie najdroższe w UE
Banki
Banki idą na rekord. Dzięki odsetkom mają potężne zyski
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Banki
Reforma WIBOR-u w końcu może ruszyć. Jakie korzyści dla klientów?
Banki
Michał Bolesławski nowym prezesem ING BSK. Jest zgoda KNF