- (….) W przypadku transakcji nabycia banków krajowych ze znaczącym udziałem w rynku detalicznym, standardem jest oczekiwanie przez Komisję Nadzoru Finansowego od wiodących akcjonariuszy złożenia tzw. zobowiązań inwestorskich, m.in. w zakresie wprowadzenia akcji banku na GPW, z zapewnieniem odpowiedniego poziomu płynności ich akcji w obrocie giełdowym (free float). VeloBank nie jest w tym przypadku wyjątkiem – powiedział Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, w wypowiedzi dla PAP Biznes.
Korzyści z obecności na giełdzie
Jak wyjaśniał, notowanie akcji banków na giełdzie sprzyja umacnianiu ich bezpieczeństwa, a konieczność wypełniania stosownych obowiązków informacyjnych zwiększa przejrzystość działalności takich banków. - Sprzyja to także realizacji celów nadzoru finansowego, a przestrzeganie standardów ładu korporacyjnego przewidzianych dla spółek w obrocie publicznym służy należytemu traktowaniu wszystkich interesariuszy – stwierdził Jastrzębski.
Zastrzega przy tym, że kwestia zobowiązania do wprowadzenia akcji konkretnego banku do obrotu jest jednak zawsze traktowana indywidualnie, a zobowiązania takie są każdorazowo przedmiotem szczegółowych uzgodnień, z uwzględnieniem specyfiki zaangażowania inwestora na polskim rynku.
- Proces IPO jest zwykle rozłożony w czasie i jest uzależniony od warunków rynkowych oraz od sytuacji samego banku. Każda zmiana sposobu realizacji uzgodnionych zobowiązań musi uzyskać akceptację KNF – zaznaczył Jastrzębski cytowany przez PAP Biznes.
Czytaj więcej
Amerykański fundusz Cerberus podpisał dziś przedwstępną umowę nabycia 100 proc. akcji VeloBanku – podał Bankowy Fundusz Gwarancyjny. VeloBank to następca poddanego przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.