Aż 18 spółek wycofano już z rynku głównego warszawskiej giełdy od początku roku. Wiele wskazuje, że w tym roku przebity zostanie pochodzący z 2018 r. rekord 25 delistingów. W kilku firmach trwają wezwania (w niektórych już się zakończyły i obecnie toczą się prace nad wycofaniem akcji z obrotu), a w kilkunastu odbywa się przegląd opcji strategicznych. Karuzela z przejęciami kręci się też poza giełdą. W sumie w III kwartale 2022 r. w Polsce zrealizowano 74 transakcje – wynika z najnowszego raportu Fordaty i Navigator Capital. To o sześć więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.
– Niepewność wywołana wzrostem inflacji, stóp procentowych oraz cen surowców energetycznych, jak również wojną w Ukrainie, nie wstrzymała fuzji i przejęć – komentuje Marcin Rajewicz, menedżer w Fordacie.
Kryzys wyzwaniem i katalizatorem
Końcówka roku co do zasady jest okresem wzmożonej aktywności na rynku fuzji i przejęć. Można więc się spodziewać, że z uwagi na sezonowość w IV kwartale 2022 r. roszad kapitałowych nie zabraknie. Pytanie jednak, jak na aktywność transakcyjną wpłynie obecna sytuacja makroekonomiczna i geopolityczna. Zwykle bowiem spowolnienie gospodarcze rynkowi M&A nie sprzyja. Wręcz przeciwnie: liczba transakcji jest dodatnio skorelowana z dynamiką PKB. Obecnie wyzwaniem dla potencjalnych przejmujących jest również rosnący koszt pieniądza. Zdecydowanie wyższy niż jeszcze kilka kwartałów temu.
Huuuge w sierpniu ogłosił rozpoczęcie przeglądu opcji strategicznych. Zaznaczył, że nie on go zainicjował. Otrzymał od zainteresowanych "wyrazy gotowości dotyczące rozpoczęcia dyskusji o przyszłości spółki". Ogłoszenie przeglądu pomogło notowaniom, ale od ceny z IPO są nadal niższe o ponad połowę. Grodno pod koniec wakacji rozpoczęło przegląd opcji strategicznych, jedną z rozważanych jest pozyskanie inwestora. Spółka informowała wtedy, że wpłynęła do niej propozycja potencjalnej współpracy operacyjnej i kapitałowej od podmiotu branżowego. Wycena Grodna na GPW wynosi 230 mln zł. K2 Holding rozpoczął przegląd opcji strategicznych związanych z dalszym rozwojem działalności grupy. Rozważane są różne opcje strategiczne (m.in. poszukiwanie inwestorów strategicznych i zawarcie aliansu) wobec spółek z segmentu marketingowego grupy, czyli Agencji K2 oraz K2 Precise. Walne zgromadzenie Kredyt Inkaso podjęło uchwałę w sprawie zwrócenia się z wnioskiem do zarządu o rozpoczęcie przeglądu opcji strategicznych "w celu rozwiązania zaistniałej sytuacji w akcjonariacie spółki, obejmujących w szczególności umożliwienie akcjonariuszowi bądź akcjonariuszom ewentualne zbycie akcji". Tim w sierpniu rozpoczął przegląd opcji strategicznych. Niedawno zarząd ocenił, że obecny przegląd – w przeciwieństwie do poprzedniego (zakończonego w 2020 r.) – może zakończyć się podjęciem konkretnej decyzji. Jednocześnie zasygnalizował, że sp
– Inflacja oraz rosnące koszty funkcjonowania przedsiębiorstw mogą powodować, iż priorytetowa dla nich będzie optymalizacja procesów wewnętrznych i dostosowanie cenników do zmienionej rzeczywistości, co może istotnie wpłynąć na apetyt na akwizycje – mówi Artur Wilk, ekspert z Navigatora. Dodaje, że w średnim terminie należy jednak spodziewać się wzmożonej aktywności konsolidacyjnej podmiotów o silnym bilansie, które mogą chcieć wykorzystać przejściowe problemy mniejszych konkurentów do poszerzenia oferty i przejęcia części rynku.