W tym roku koniunktura nie sprzyja posiadaczom akcji. Porównując tegoroczne stopy zwrotu spółek notowanych na szerokim rynku akcji, łatwo zauważyć, że przecenione walory stanowią wśród nich wyraźną większość. W indeksie WIG akcje jedynie co czwartego jego uczestnika wypracowały dodatnią stopę zwrotu od początku 2022 r., ale o ponadprzeciętnych zyskach można mówić jedynie w przypadku mocno ograniczonej liczby walorów.
Beneficjenci
Zawirowania na rynkach związane z wojną sprawiły, że na giełdzie znalazły się nieco zapomniane spółki, które stały się beneficjentami nowej, kryzysowej rzeczywistości. Wśród firm z szerokiego rynku akcji najbardziej okazałą stopę zwrotu przyniosły akcje Sunexu, zapewniając zysk na poziomie ponad 570 proc., ustanawiając po drodze nowe rekordy notowań. Spółka, będąca jednym z największych krajowych wytwórcą produktów do instalacji OZE, wróciła do łask inwestorów już w końcówce minionego roku, ale zwyżki wyraźnie przyspieszyły w ostatnich miesiącach za sprawą rosnących oczekiwań inwestorów związanych z poprawą wyników i perspektywicznym rynkiem. W II kwartale br. przychody spółki wzrosły względem ubiegłego roku o 120 proc., do 66,8 mln zł. Pierwszy kwartał również charakteryzował się ponad 100-proc. wzrostem. Wyniki wsparła automatyzacja produkcji, która zwiększyła możliwości sprzedażowe spółki, oraz znaczący skok popularności OZE w obliczu wojny w Ukrainie i skoku cen energii.
Duże nadzieje wśród inwestorów rozbudził Bumech, który jest jednym z głównych beneficjentów koniunktury na rynku węgla. Spółka podwoiła przychody w I półroczu tego roku i zdaniem analityków ma szansę nawet na przyspieszenie poprawy wyników w kolejnym półroczu. – Bumech jest beneficjentem hossy na surowcach energetycznych, w tym przede wszystkim straszaku gazowym Rosji. Warto dodać, że notowania węgla (Newcastle) skoczyły z 50–70 USD/t w 2020 r. do ok. 450 USD/t aktualnie. Niedobory węgla w Polsce są czynnikiem katalizującym notowania węgla. Bumech, który na początku 2021 r. przejął kopalnię Silesia, może mówić o „złotym strzale” czy czarnym złocie w kontekście wyników za 2022 r., przy czym historia giełdowa pokazuje, że sentyment inwestorów czy percepcja przyszłych wyników w czasie hossy i bessy ulega dynamicznemu dostosowaniu – wskazuje Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities. Jednocześnie spółka planuje wypłatę pierwszej dywidendy, co jest dla posiadaczy jej akcji miłym zaskoczeniem. Co istotne, przy okazji wrześniowej rewizji indeksów Bumech awansuje do mWIG40, co może jeszcze ożywić popyt na papiery spółki. Choć w ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje spółki 16-krotnie zwiększyły swoją wartość to, zdaniem analityków, perspektywa dalszego wzrostu biznesu i poprawy wyników sprawia, że wciąż jest miejsca na dalsze wzrosty.