Reklama
Rozwiń

Szanse i wyzwania dla polskiej branży IT

Zmiany przepisów i rosnące potrzeby przedsiębiorstw napędzają popyt na narzędzia informatyczne. Z drugiej strony mamy rosnące płace i stagnację na krajowym rynku zamówień publicznych.

Publikacja: 20.10.2019 10:30

Ponad 3,7 bln USD wyniosą w tym roku globalne nakłady na technologie informatyczne – szacuje instytut badawczy Gartner. Z jednej strony to imponująca kwota. Z drugiej, zaledwie o 0,6 proc. wyższa od ubiegłorocznej. Widać również dużą rozbieżność w poszczególnych segmentach rynku. Analitycy dzielą go na pięć podstawowych kategorii: usługi telekomunikacyjne, usługi informatyczne, urządzenia, oprogramowanie dla biznesu oraz centra danych. Aż trzy z nich w tym roku będą mieć niższą wartość niż w 2018 r. Wzrost zanotują tylko usługi informatyczne oraz oprogramowanie dla biznesu. Najwyższą, bo aż 9-proc. dynamikę, wykaże ten ostatni segment. Jego wartość na koniec 2019 r. sięgnie 460 mld USD. Wiele wskazuje, że w przyszłym roku segment oprogramowania dla przedsiębiorstw również będzie motorem napędowym dla całego rynku IT.

Foto: GG Parkiet

Indeks sektorowy WIG-informatyka zaczynał ten rok od 2 tys. pkt. Od tego czasu zyskał jedną piątą, a to oznacza, że mocno wygrywa z szerokim rynkiem. Większość spółek IT, tworzących ten branżowy indeks, może rok 2019 zaliczyć do udanych. Co ważne, 2020 r. też zapowiada się dobrze. Pytanie, czy przełoży się to na dalszy wzrost wycen. Potencjał do zwyżki jest. Obecnie mediana wskaźnika ceny do zysku dla krajowych spółek IT jest o ponad 10 proc. niższa od średniej z trzech ostatnich lat.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Tylko 149 zł za rok!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Europa już z wyraźną zadyszką
Analizy rynkowe
Czy niemieckie wybory mogą zaszkodzić hossie we Frankfurcie?
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump nie przestaje szokować
Analizy rynkowe
Akcje producentów uzbrojenia na fali wznoszącej
Analizy rynkowe
Oby rajd na GPW nie okazał się już ostatnim akcentem na koniec cyklu...
Analizy rynkowe
WIG20 może przebić 2800 pkt