Chiny, Trump i polski złoty...

Poniedziałkowy handel na złotym wypada na razie dość spokojnie - za euro płacimy 4,29 zł, a za dolara 3,9250 zł. Sobotnie informacje z Chin nie dały nowego paliwa "ryzykownym" aktywom.

Publikacja: 14.10.2024 10:02

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Inflacja we wrześniu w Państwie Środka spadła mocniej niż oczekiwano (CPI do 0,4 proc. r/r zamiast 0,6 proc. r/r), co pokazuje, że timing dla ogłoszonych na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni pakietów stymulacji monetarnej był jak najbardziej właściwy. Teraz rynki czekały jednak na szczegóły dotyczące stymulacji fiskalnej, a tych nie było wiele. Wiemy, że władze tylko do końca roku zamierzają przeznaczyć na ten cel 2,3 bln juanów, które są obecnie w dyspozycji regionów. Przyznano wprawdzie, że rząd centralny ma duże możliwości działania, ale ruchy będą podejmowane na zasadzie metody kroków, więc teraz nie jest czas na publikowanie szczegółów. Niemniej władze będą się koncentrować na wsparciu konsumpcji, rynku nieruchomości, oraz mniejszych i średnich przedsiębiorstw. Jak widać dla rynków wyczekujących kolejnej chińskiej "bazooki" (tym razem fiskalnej) to trochę za mało.

Dzisiaj w USA jest Dzień Kolumba, więc płynność może być nieco ograniczona (nie pracuje rynek akcji, ale normalnie działa Wall Street). Kalendarz makro będzie mało interesujący. Rynki będą bardziej zerkać na sondaże, które coraz bardziej sprzyjają Trumpowi przed kluczowym głosowaniem 5 listopada. Jak powrót byłego prezydenta odbije się na złotym i walutach regionu? Czy nie będziemy znów wyceniać ryzyka geopolitycznego związanego z Rosją i konfliktem na Ukrainie? W globalnym ujęciu rynki stawiają na scenariusz umocnienia dolara w sytuacji powrotu Trumpa, gdyż jego pomysły gospodarcze (wyższe cła, niższe podatki) mogą prowadzić do podbicia ścieżki inflacji, a więc dalszej erozji oczekiwań, co do skali cięć stóp przez FED. A mocniejszy dolar i związany z działaniami Trumpa kryzys formuły globalizacji, może zapowiadać słabość złotego niezależnie od tego, czy i w jakiej skali RPP będzie ciąć stopy procentowe w 2025 r.

DM BOŚ

Wykres dzienny EURPLN

DM BOŚ

Wykres dzienny USDPLN

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
W oczekiwaniu na EBC
Waluty
Złoty: z dużej chmury mały deszcz
Waluty
Napięta sytuacja wokół złotego
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 października - dolar wciąż zyskuje
Waluty
Złoty słabnie, winny Trump?
Waluty
Szalone lata dwudzieste w nowej odsłonie