Kolejna podwyżka stóp

Rynki w tym tygodniu pokazują na razie niezdecydowanie, czekając na wydarzenia takie jak posiedzenie EBC i przede wszystkim publikację danych o inflacji w USA w piątek. W Polsce jednak tematem numer jeden będzie decyzja RPP.

Publikacja: 08.06.2022 08:43

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB

Foto: materiały prasowe

Rada Polityki Pieniężnej nie ma wyboru – musi podnosić stopy procentowe. Choć stopa referencyjna na poziomie 5,25% jest już obecnie znacznie wyżej niż przed pandemią, przy inflacji blisko 14% mamy do czynienia z bardzo głęboko ujemnymi stopami realnymi. Inflacja cały czas przyspiesza, rynek pracy jest bardzo mocny, podobnie jak konsumpcja. Do tego rozwiązania w polityce fiskalnej sugerują dalsze stymulowanie konsumpcji. Od strony podażowej widać pewne pęknięcia. Już dane o produkcji przemysłowej i budowlano montażowej za kwiecień były słabsze, a maj przyniósł spory spadek indeksu PMI. Ta strona gospodarki już zaczyna pokazywać koszty walki ze wzrostem cen, ale strona popytowa nie pozostawia Radzie żadnego wyboru. Pytanie nie jest „czy", ale „o ile". Naszym zdaniem Rada podniesie stopy o 75 punktów bazowych i stopa referencyjna znajdzie się na poziomie 6%, choć dopuszczamy jakikolwiek ruch w przedziale 50-100bp.

Na rynkach globalnych udaje się ostatnio powstrzymać sprzedających pomimo dominacji złych informacji. Wczoraj rynek zdominowały dwie informacje – kolejne cięcie prognoz amerykańskiej sieci sprzedaży Target oraz bardzo słabe dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle w kwietniu. Jednak początkowe reakcje udało się wybronić. Warto obserwować poziom $1700 w notowaniach Ethereum. Kryptowaluty były jednym z głównych beneficjentów gigantycznej nadpłynności rynków w 2021, a teraz są ofiarami jej spadku. Ethereum broni na razie wspomnianego poziomu (wykazując silną korelację z indeksem Nasdaq), jednak jego złamanie może doprowadzić do większej wyprzedaży. Dla rynków globalnych kluczowym punktem tygodnia będą dane o majowej inflacji w USA, które poznamy dopiero w piątek (14:30).

Dziś poznaliśmy już dane o produkcji w Niemczech za kwiecień i choć były one słabsze od oczekiwań (+0,7% m/m, -5,4% r/r), nie były tak słabe jak dane o zamówieniach. O 8:40 euro kosztuje 4,5797 złotego, dolar 4,2841 złotego, frank 4,3959 złotego, zaś funt 5,3856 złotego.

dr Przemysław Kwiecień CFA

Główny Ekonomista XTB

Waluty
Końcówka tygodnia pod znakiem słabszego dolara
Waluty
Sytuacja na rynkach 24 stycznia - dolar w dół dzięki Trumpowi, BOJ podnosi stopy
Waluty
Rynek pracy zdefiniuje politykę BoJ w 2025 roku?
Waluty
Złoty idzie za ciosem. Dolar poniżej 4 zł?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Waluty
EURPLN najniżej od pięciu lat
Waluty
Złoty nadal bryluje. Euro w defensywie