Złoty stabilny, inwestorzy czekają na NFP

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie PLN w oczekiwaniu na zachowanie dolara pod popołudniowe NFP.

Publikacja: 06.10.2017 09:08

Konrad Ryczko

Konrad Ryczko

Foto: DM BOŚ

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3033 PLN za euro, 3,6789 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7553 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8109 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,416%.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło relatywną stabilizację kursu złotego wobec zagranicznych dewiz – inwestorzy czekają już na popołudniowe odczyty z amerykańskiego rynku pracy, które mogą potwierdzić ostatnie podbicie wyceny dolara. Wydarzeniem ostatnich godzin była publikacja protokołu z niedawnego posiedzenia EBC – z dokumentu wynika, iż decydenci zaniepokojeni są tempem i skalą umocnienia euro oraz rozważają różne scenariusze przedłużenia QE wo 2018r. Rynek zareagował na te informacje przeceniając euro, co z kolei negatywnie odbiło się na walutach EM (mocniejszy dolar). Lokalnie warto wspomnieć o opinii przedstawiciela agencji Moody's , który nie spodziewa się dalszej eskalacji konfliktu na linii Warszawa-KE. W szerszym ujęciu kwotowania PLN stabilizują się na słabszych poziomach w oczekiwaniu na dalsze zachowanie eurodolara – teoretycznie obserwujemy wstęp do rozegrania mocniejszego dolara – kurs EUR/USD spadł poniżej 1,17 USD. Zwyczajowo mocniejszy dolar podbija presję podażową na walutach EM, w tym PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z Polski. NBP poda jedynie dane dot. stanu aktywów rezerwowych za wrzesień. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się danym z amerykańskiego rynku pracy, gdzie inwestorzy oczekują odczytu NFP na poziomie 90k.

Z rynkowego punktu widzenia na większości par związanych z PLN obserwujemy wyczekiwanie na dalsze zachowanie eurodolara – EUR/PLN konsoliduje w ramach bandy 3,65-3,70 PLN. EUR/PLN porusza się w zakresie 4,30-4,33 PLN. Warto również wspomnieć o spadkach na GBP/PLN, gdzie ewentualne sforsowanie wsparcia na 4,8067 PLN otwierałoby drogę do mocniejszego spadku na parze.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Dolar może znów być silniejszy
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Waluty
Złoty zrobił sobie odpoczynek
Waluty
Rozmowy o zakończeniu wojny w Ukrainie umocniły euro
Waluty
Zachowanie złotego to mocna wskazówka siły i słabości polskiego rynku akcji
Waluty
Dlaczego złoty umacnia się wobec euro? Jest kilka przyczyn. Wyjaśniamy
Waluty
Euro i złoty mocno w górę w dzień startu prezydentury Trumpa