Wyhamowanie wzrostu PLN, rynek czeka na korektę na EUR/USD

Wtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi wyhamowanie trendu wzrostowego na eurodolarze oraz, w konsekwencji, również lekkie schłodzenie nastrojów wokół walut EM, w tym PLN.

Publikacja: 16.01.2018 07:01

Polska  waluta kwotowana jest następująco: 4,1724 PLN za euro, 3,4027 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5282 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6890 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,293% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło wyhamowanie trendu wzrostowego na eurodolarze. W trakcie zwyczajowych godzin (dzień wolny od handlu w USA) obrotu podczas sesji amerykańskiej eurodolar wyznaczył lokalne maksima pod 1,23 USD – istnieje duże prawdopodobieństwo, iż jest to lokalny szczyt na parze, a scenariusz ten dodatkowo potwierdza podbicie USD/JPY. Również na PLN widoczne jest wyhamowanie trendu aprecjacyjnego, co może lokalnie przynieść 2-3 groszowe odbicia na parach. Przypomnijmy, iż nawet ostatnia słabość USD nie przyniosła już wyraźnego podbicia popytu na PLN (oczywiście poza USD/PLN), co samo w sobie jest sygnałem wskazującym na lokalne wyczerpanie impetu wzrostowego. Sytuacji nie zmieniły również wczorajsze dane z krajowej gospodarki. Inflacja CPI za grudzień wypadła ostatecznie nieco wyżej od wskazania wstępnego (2,1% r/r vs 2,0% r/r) – trudno jednak oczekiwać, aby informacja ta skłoniła RPP do zmiany retoryki.

W trakcie dzisiejszej sesji uwaga krajowych inwestorów skupi się na wskazaniu inflacji bazowej za grudzień. Rynek spodziewa się odczytu na poziomie 0,9% r/r. Również na szerokim rynku mamy dziś dzień spod znaku odczytów inflacyjnych – CPI z Niemiec, PPI z Czech, CPI i PPI z UK, CPI z Włoch.

Z rynkowego punktu widzenia widoczne jest wyczekiwanie na ruch korekcyjny na EUR/USD. USD/PLN pozostaje w okolicach 3,40 PLN, EUR/PLN sugeruje lekki ruch wzrostowy (w stronę 4,19 PLN). Wszystko zależeć będzie jednak od skali odbicia USD.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Dolar może znów być silniejszy
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Złoty zrobił sobie odpoczynek
Waluty
Rozmowy o zakończeniu wojny w Ukrainie umocniły euro
Waluty
Zachowanie złotego to mocna wskazówka siły i słabości polskiego rynku akcji
Waluty
Dlaczego złoty umacnia się wobec euro? Jest kilka przyczyn. Wyjaśniamy
Waluty
Euro i złoty mocno w górę w dzień startu prezydentury Trumpa