Artur Olech został powołany na prezesa PZU

Rada nadzorcza Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (PZU) powołała w skład zarządu PZU S.A. Artura Olecha, powierzając mu funkcję prezesa zarządu pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego (KNF); do czasu uzyskania zgody powierzyła Olechowi pełnienie obowiązków prezesa zarządu w zakresie dopuszczalnym przez stosowne przepisy, podał ubezpieczyciel.

Publikacja: 28.03.2024 08:54

Rada nadzorcza PZU powierzyła Arturowi Olechowi funkcję prezesa pod warunkiem uzyskania zgody Komisj

Rada nadzorcza PZU powierzyła Arturowi Olechowi funkcję prezesa pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/gieldy/aktualnosci/news-nowy-prezes-pzu-wybrany-jego-start-w-konkursie-byl-zaskoczen,nId,7417680#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Ponadto RN powołała w skład zarządu jako członków zarządu: Bartosza Grześkowiaka, Elżbietę Häuser-Schöneich i Jana Zimowicza, podano w komunikacie.

Artur Olech od ponad 30 lat jest managerem związanym z branżą finansową i ubezpieczeniową. Absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Finansów i Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył także studia na Wirtschaftsuniversität Wien. Uczestniczył w licznych szkoleniach dla najwyższej kadry zarządzającej, w tym Harvard Business School, Kellogg School of Management oraz Chicago GSB (Booth School of Business).

"Współtwórca fintechów. Ekspert w dziedzinie zarządzania procesami biznesowymi. Wieloletni prezes zarządu instytucji finansowych. Obecnie, od maja 2020 roku jest współzałożycielem i CEO Trasti - insurtecha i ubezpieczyciela cyfrowego stworzonego w JV z Triglav DD oraz Swiss Re. Związany z rynkiem ubezpieczeniowym m.in. zarówno w domenie prywatnej, jak i publicznej" - czytamy w komunikacie.

Wiele lat związany z Grupą Generali, przeszedł przez wszystkie szczeble kariery oraz różne obszary odpowiedzialności, rozpoczynając od stanowiska menedżera, poprzez dyrektora departamentu, członka zarządu, wiceprezesa, aż do otrzymania propozycji objęcia stanowiska prezesa Grupy w Polsce w 2010 r. W latach 2010-2014 pełnił funkcję lidera zarządu Grupy Generali w Polsce.

"W roku 2014 trafił do domeny publicznej i spółek z udziałem Skarbu Państwa. Zarząd Grupy Poczta Polska zaprosił go do współpracy, by wykorzystując doświadczenie i wiedzę fachową, stworzył i poprowadził Ubezpieczenia Pocztowe. W ciągu zaledwie 4 miesięcy od założenia i uzyskania licencji spółka życiowa Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie rozpoczęła działalność operacyjną. Równocześnie jego zespół przeprowadził reorganizację działalności spółki majątkowej - Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, zmieniając jej strukturę i modernizując w kierunku modelu biznesowego multibrandowego" - czytamy dalej.

W 2016 r. wraz z zespołem managerów założył swoją pierwszą spółkę na rynku fintech - hiPRO. Firma łączy procesy bankowe z ubezpieczeniowymi, optymalizując procesy finansowania składek ubezpieczeniowych poprzez integrację profesjonalnych instytucji pożyczkowych i banków z ekosystemami sprzedażowymi ubezpieczycieli i multiagentów, a także oferując narzędzia bezpośrednio indywidualnym agentom i klientom.

W 2020 r. założył w Polsce wraz z innymi managerami sektora bankowego i ubezpieczeniowego tzw. ubezpieczyciela cyfrowego - spółkę HPI GMA. Na bazie swobody świadczenia usług (Freedom of Service) i licencji Triglav spółka HPI GMA - działając pod marką Trasti - rozpoczęła sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych, głównie przez kanały cyfrowe, wymieniono także.

Bartosz Grześkowiak od początku swojej kariery zawodowej związany z rynkiem ubezpieczeń w segmencie ubezpieczeń korporacyjnych - od 2005 r. w UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń przez kilka lat pełnił funkcje menadżerskie, aby ostatecznie w 2008 r. zająć stanowisko dyrektora departamentu sprzedaży (Kanał Brokerski). Od 2011 r. zajmował stanowisko dyrektora zarządzającego w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta, gdzie odpowiadał za kierowanie Departamentem Ubezpieczeń Korporacyjnych i brał czynny udział w budowaniu i realizacji strategii firmy. W 2018 r. dołączył do Grupy MAK jako wiceprezes spółek: MAK ubezpieczenia, STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi oraz brokera reasekuracyjnego MAK Re. Następnie w maju 2019 r. objął funkcję prezesa zarządu MAK International. Posiada zdany egzamin brokerski (2018).

Elżbieta Häuser-Schöneich blisko trzydziestoletnie doświadczenie w budowaniu strategii, zarządzania, sprzedaży i marketingu, transformacji i cyfryzacji zdobywała w międzynarodowych instytucjach głównie z branży ubezpieczeniowej i telekomunikacyjnej. Współtwórczyni rynku ubezpieczeń "direct" w Polsce. W latach 2002-2005 członek zarządu Link4 odpowiedzialna za rozwój biznesu, sprzedaż i marketing firmy. W latach 2005-2008 dyrektor marketingu i produktu Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie ING Nationale-Nederlanden. W latach 2008-2015 wiceprezes zarządu Aviva TUO, zarządzająca sprzedażą direct i marketingiem grupy. Członek rady nadzorczej Aviva TFI. W latach 2015-2017 członek zarządu T-Mobile Polska odpowiedzialna za rynek klientów detalicznych. W latach 2019-2020 członek zarządu PZU SA oraz PZU Życie SA odpowiedzialna za strategię dystrybucji, zarządzanie sprzedażą na rynku klientów detalicznych, CRM oraz transformację cyfrową.

Jan Zimowicz to menedżer z blisko piętnastoletnim stażem w rolach członka zarządu lub na stanowiskach kierowniczych w czołowych towarzystwach ubezpieczeniowych oraz bankach należących do międzynarodowych grup kapitałowych, takich jak Aegon, Nationale-Nederlanden i Credit Agricole. Specjalizuje się w obszarach zarządzania sprzedażą i marketingiem, rozwoju produktów ubezpieczeniowych, komunikacji wewnętrznej i PR. Ma liczne doświadczenia we wdrażaniu systemów IT, tworzeniu strategii oraz prowadzeniu procesów przejęć. W pracy zawodowej łączy wszechstronną edukację i umiejętności z różnych branż: finansowej, technologicznej i konsultingowej zdobyte w czołowych globalnych organizacjach, wymieniono też w materiale.

Grupa PZU jest największą instytucją finansową w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość jej skonsolidowanych aktywów wyniosła 436,12 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

Ubezpieczenia
Czas już na powszechne ubezpieczenie od klęsk klimatycznych?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Ubezpieczenia
Prezes PZU Ukraina odwołany. W tle przemyt narkotyków
Ubezpieczenia
Setki milionów złotych. Oto szacunek szkód jakie wyrządził PiS w spółkach PZU
Ubezpieczenia
Duża fuzja na rynku ubezpieczeń w Polsce
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Ubezpieczenia
PZU wypłacił ponad 111 mln zł z tytułu szkód powodziowych
Ubezpieczenia
Ubezpieczyciele i adwokaci oferują powodzianom bezpłatną pomoc