Exatel, państwowy operator świadczący usługi dla innych telekomów, firm i sektora publicznego szykuje się na operatora sieci strategicznej kraju. Jeszcze potrwa zanim w życie wejdą sprzyjające mu przepisy prawa. Przekonuje, że ma rozwiązanie na przejściowy okres.
Czytaj więcej
Zmodyfikowane warunki rozdysponowania pasma C nie zwiększyły zainteresowania procedurą.
Prezes Exatelu: w telekomunikacji mamy stagnację
- Z operatora telekomunikacyjnego prowadzącego działalność badawczo-rozwojową przekształcamy się w firmę technologiczną posiadającą własną sieć. Jest to nasza odpowiedź na rysujący się kryzys w telekomunikacji. W branży telekomunikacyjnej mamy stagnację. Przedsiębiorstwa oferują usługi w paradygmacie, który nie zmienił się od lat 90-tych. Poza zwiększaniem przepustowości sieci brakuje pomysłów na rozwój. Równocześnie giganci branży IT dynamicznie wchodzą w telekomunikację co stanowi zagrożenie dla całego sektora. Wynika to z faktu, że firmy te inwestują w telekomunikację zyski uzyskane ze swoich dotychczasowych obszarów, a nie w oparciu o tradycyjne operatorskie business-case’y. W najbliższych latach telekomy w Europie będą spychane są do roli dostawcy najprostszych, tanich usług – mówi Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatelu.
Według niego, prace prowadzone w Exatelu od pięciu lat, takie jak budowa własnych technologii: czy to chroniących przed cyberzagrożeniami (TAMA), czy pozwalających zarządzać siecią telekomunikacyjną (SDN – Self-Defined Network) sprawiają, że w tych obszarach prowadzona w Polsce dyskusja o zaufanych zagranicznych dostawcach infrastruktury staje się bezprzedmiotowa.
Na razie Exatel to przede wszystkim operator tranzytowy z 22 tys. kilometrów sieci światłowodowej, 3,6 tys. węzłów w Polsce i kilkunastoma w Europie oraz dwoma centrami przetwarzania danych. Jednak w latach 2020-2022 przychody ze sprzedaży oprogramowania TAMA wyniosły ponad 5 mln zł, a skorzystało z niego 134 klientów – podaje zarząd Exatelu. W minionym roku z wykorzystaniem rozwiązania Exatela poradzono sobie z o 43 proc. większą liczbą ataków DDoS niż w 2021 r. – wylicza państwowa firma.