Cellnex dokupi masztów Playa

Do urzędu antymonopolowego trafił nietypowy wniosek: o zgodę na przejęcie części sieci P4. Wg Hiszpanów to rutynowa procedura.

Publikacja: 21.02.2023 05:00

Cellnex dokupi masztów Playa

Foto: Adobestock

On Tower Poland, spółka zależna Cellnex Poland, w której mniejszościowy pakiet udziałów ma Grupa Iliad, właściciel sieci Play, wystąpiła do urzędu antymonopolowego o zgodę na zakup kolejnych elementów infrastruktury komórkowej sieci tego operatora.

Wydaje się to o tyle ciekawe, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do tej pory raczej nie wypowiadał się na temat przejęć poszczególnych aktywów – tutaj instalacji zbudowanych pod klienta (z ang. BTS, nie mylić ze stacją bazową, która również ma taki skrót). UOKiK zwykle akceptuje bądź nie zakup udziałów w spółkach lub wydaje zgodę na budowę wspólnych przedsięwzięć przez przedsiębiorców, w sytuacji gdy mają oni przychody powyżej 50 mln euro w Polsce.

Jednak według Cellnex Poland zgłoszenie ma charakter „rutynowy”. – Wniosek złożony do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez On Tower jest kolejnym rutynowym wnioskiem o wydanie zgody na koncentrację, która objęłaby nabycie infrastruktury pasywnej, tj. wież i masztów. Zakup infrastruktury wynika z umowy między On Tower a P4 zawartej w 2021 r., której realizacja odbywa się w cyklicznych transzach – informuje w odpowiedzi na nasze pytania Katarzyna Cyrbus, odpowiedzialna za relacje zewnętrzne Cellnex Poland.

UOKiK, który spytaliśmy, czy zdarzało mu się decydować o transakcjach przejęcia aktywów telekomunikacyjnych, czy tego typu transakcje są dla urzędu istotne oraz czy zamierza mierzyć rynek infrastruktury telekomunikacyjnej i pozycję poszczególnych graczy – do zamknięcia tego wydania nie odpowiedział nam.

Urząd Komunikacji Elektronicznej nie otrzymał w tej sprawie żadnych wniosków.

Tymczasem infrastruktura telekomunikacyjna bywa obszarem zainteresowania organów antymonopolowych. W Wielkiej Brytanii Hiszpanie pod naporem odpowiednika UOKiK musieli zgodzić się na sprzedaż ponad 1 tys. z 7 tys. masztów 3UK (Grupa Hutchisona), aby uzyskać zgodę na transakcję.

Jak pisaliśmy, hiszpańska grupa Cellnex ma obecnie 15,5 tys. masztów i wież komórkowych. Większość kupiła od Grupy Cyfrowy Polsat i Iliadu w 2021 r. Do ilu lokalizacji urosną jej zasoby, jeśli UOKiK zgodzi się na kolejną transzę – w poniedziałek nam nie podano.

P4 co pewien czas informuje, że oddał do użytku kolejny maszt. W czerwcu 2022 r. ich liczba sięgnęła 10 tys., a w grudniu przez 11 miesięcy uruchomił ich 651. On Tower po trzech kwartałach ub.r. miał ich ponad 8,1 tys.

Technologie
Wrocławski dostawca internetu sprzedany. Opuści giełdę NewConnect
Technologie
WP Media zaprosiła do składania ofert sprzedaży do 428 044 akcji Legimi po 45,5 zł/szt.
Technologie
Miliardy na cyfryzację. Czy wreszcie obudzą się też samorządy?
Technologie
Brad Smith, wiceprezes i prezydent Microsoftu: W przyszłym roku możliwa kolejna inwestycja w Polsce
Technologie
Asseco SEE zarobiło ponad dwieście milionów
Technologie
Wycisnąć światłowód