Media. Co z pozwem o DVB-T2?

Komercyjni nadawcy nadal przygotowują pozew przeciwko Skarbowi Państwa z tytułu strat przy przechodzeniu na nowy standard nadawania.

Publikacja: 25.08.2022 05:00

Media. Co z pozwem o DVB-T2?

Foto: Adobe Stock

Nadawcy prywatni: Telewizja Puls, TVN oraz znane inwestorom giełdowym Telewizja Polsat oraz Kino Polska TV nadal nie złożyli pozwu, którym grozili Skarbowi Państwa za zmianę harmonogramu przełączania Telewizji Polskiej na DVB-T2 i poniesione z tego tytułu straty. Kiedy to zamierzają zrobić i na ile szacują swoje straty z tego tytułu – informacji brak. Zdaniem analityków giełdowych sprawa ta z punktu widzenia skali biznesu Grupy Cyfrowy Polsat wydaje się istotna, ale trudno szacować obecnie na ile, ze względu na mały zasób informacji na jej temat. – Trwałe zmniejszenie zasięgu w oczywisty sposób może negatywnie odbić się na wielkości widowni i wpływach reklamowych – mówi Paweł Puchalski, analityk Santander Biuro Maklerskie.

Cyfrowy Polsat nie skonkretyzował w swoim sprawozdaniu półrocznym ryzyka związanego z uprzywilejowaniem TVP, której Urząd Komunikacji Elektronicznej dał więcej czasu na przejście na nowy standard. Stanisław Janowski, prezes Telewizji Polsat, pytany o pozew i skalę strat, powiedział tylko, że grupa jest największym poszkodowanym w tej sprawie.

Wcześniej tak o sobie mówiła – ustami prezesa Dariusza Dąbskiego – Telewizja Puls, podając, że traci kilkadziesiąt milionów złotych.

W danych z rynku reklamy telewizyjnej zaprezentowanych przez Cyfrowy Polsat nie można jednoznacznie odczytać, czy i jak wydłużenie Telewizji Polskiej czasu na przejście na nowy standard przełożyło się na wpływy grupy. Jej wyniki ze sprzedaży reklam były lepsze niż rynku ogółem, który miał stracić w II kw. br. 3,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r. Dla porównania stacje Polsatu zanotowały spadek wpływów reklamowych, ale o 0,3 proc.

Natomiast jeśli chodzi o widownię, to w II kw. br. Grupa Cyfrowy Polsat faktycznie odnotowała największy spadek: z 25,1 proc. rok temu do 22,8 proc. Nieznacznie zmniejszyła się jednak też widownia TVP. Natomiast – również nieznaczny – wzrost zanotowała grupa Discovery/TVN.

Według danych Krajowego Instytutu Mediów nadal nie wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce są przygotowane do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej w nowym standardzie: DVB-T2/HEVC. W lipcu takiej technicznej możliwości nie miało nadal 1,1 mln domów. Widzowie deklarowali w ankiecie, że wyposażają się w odpowiedni sprzęt, aby nie stracić dostępu do ulubionych stacji telewizyjnych. Takiej odpowiedzi udzielało najwięcej badanych (około 60 proc.).

Technologie
Reklamy telekomów pod lupą UOKiK. Urząd grozi gigantycznymi karami
Technologie
Scanway w 2025 r. chce zadebiutować na głównym parkiecie
Technologie
Powstają nowe komórkowe sieci do zadań specjalnych
Technologie
Raport PIE: fuzja telekomów w Polsce ze szkodą dla użytkowników
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Technologie
Państwowa agencja chce przejąć d. spółkę Marka Falenty
Technologie
11 bit studios pozyskało nową grę