Zysk Agory lepszy od oczekiwań, ale ożywienia brak

W drugim kwartale 2009 roku skonsolidowany zysk netto Agory SA spadł mniej niż oczekiwano, osiągając 12 milionów złotych, dzięki ścisłej kontroli kosztów. Wydawca Gazety Wyborczej ostrzegł jednak w opublikowanym w czwartek kwartalnym raporcie, że sygnałów ożywienia na rynku reklamy nie widzi

Aktualizacja: 13.08.2009 12:35 Publikacja: 13.08.2009 09:58

Zysk Agory lepszy od oczekiwań, ale ożywienia brak

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier dm Dariusz Majgier

Analitycy oczekiwali, że w drugim kwartale zysk netto grupy spadł do 10 milionów złotych z 21,5 miliona rok wcześniej.

- Agora zaskoczyła rynek dużym postępem jeśli chodzi o restrukturyzację kosztów zatrudnienia. Znacznie spadły też koszty promocji i marketingu. Co jest jednak istotniejsze to to, że Agora zasygnalizowała, iż nie widzi symptomów ożywienia na rynku reklamy w Polsce - skomentował analityk KBC Securities, Leszek Iwaszko.

Gazeta Wyborcza to papierek lakmusowy rynku reklamowego, który jest szczególnie podatny na spowolnienie gospodarcze. I choć Główny Urząd Statystyczny (GUS) szacuje, że w drugim kwartale wzrost gospodarczy utrzymał się w okolicach 0,8 procent z pierwszego kwartału, Agora nie widzi kolejek chętnych do zamieszczania ogłoszeń.

W pierwszym półroczu reklamodawcy zredukowali wydatki reklamowe przeznaczone na prasę codzienną o 28 procent do 391 milionów złotych, podliczyła spółka. Wzrósł tylko rynek reklamy w internecie - o 10 procent.

- W opinii spółki nadal nie daje się zauważyć symptomów ożywienia na rynku reklamy w Polsce - głosi raport Agory.

Przychody wydawcy Gazety Wyborczej w okresie kwiecień-czerwiec 2009 roku spadły do 287 milionów złotych z 344 milionów w drugim kwartale 2008 roku. Analitycy oczekiwali 293 milionów. Zysk operacyjny spadł zaś o połowę rok do roku do 15 milionów złotych.

Analitycy oczekiwali ponad 10 milionów.

Analitycy sądzą, że choć zysk netto wydawcy Wyborczej okazał się w drugim kwartale lepszy od oczekiwań, to jednak ostrzeżenie mówiące o braku sygnałów ożywienia sprawi, że raport okaże się neutralny z punktu widzenia notowań spółki, która od początku roku zyskała 27 procent.

[ramka][b]Piotr Grzybowski, DI BRE:[/b]

Wyniki Agory w drugim kwartale ukształtowały się powyżej naszych oczekiwań i konsensusu rynkowego. Na poziomie przychodów spółka wypracowała 297,8 mln PLN, przy 284,9 mln PLN naszej prognozy. Wpływy reklamowe spadły przy tym o 25,2%, przy przewidywanym przez nas 28% spadku. Wyższe od przez nas zakładanych były również przychody ze sprzedaży kolekcji wydawniczych, gdzie spółka uzyskała aż 29,2 mln PLN wpływów, podczas gdy przed rokiem było to zaledwie 10,9 mln PLN, a nasza prognoza przewidywała osiągnięcie 24,0 mln PLN.

Na poziomie kosztów dużo wyższe od naszych przewidywań były koszty materiałów i energii (+25,7% r/r). Pozytywnym zaskoczeniem były natomiast niższe koszty wynagrodzeń, które spadły o 14% r/r, przy 4% spadku według naszych prognoz. Powyższe czynniki przełożyły się na 14,9 mln PLN zysku operacyjnego, przy 30,2 mln PLN wypracowanych przed rokiem. Przy neutralnym saldzie działalności finansowej pozwoliło to wypracować 12,2 mln zysku netto.

Wyniki Agory oceniamy pozytywnie. Pokazują one duży stopień zaawansowania programu redukcji zatrudnienia. W swoich prognozach zakładaliśmy wprowadzanie cięć w łagodniejszej formie bardziej skoncentrowanej w trzecim i czwartym kwartale. Przełoży się to na wyższy tegoroczny poziom oszczędności z tytułu kosztów osobowych. Niższy od zakładanego przez nas spadek przychodów reklamowych również stanowi potencjał do podwyższenia naszych założeń dotyczących tegorocznej dynamiki przychodów reklamowych. Podtrzymujemy pozytywne nastawienie do spółki. [/ramka]

Technologie
Powiększa się luka płacowa w branży TMT. Szefowie WP i Cyfrowego Polsatu na czele
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę