W tym roku grupa ruszyła już z czterema kanałami: Polsat News, Polsat Cafe, Polsat Play i Polsat Futbol. W przyszłym tygodniu ma natomiast wystartować Polsat Film. To nie koniec, bo telewizyjna grupa Solorza-Żaka ma już koncesję na Polsat dla Dzieci, a w dalszych planach jest jeszcze jeden kanał: młodzieżowo-muzyczny.

Nowe kanały tematyczne ma też w planach TVP. Już zapowiedziała, że złoży wniosek o koncesję dla TVP Seriale. Trwają też prace nad naukowo-młodzieżowym kanałem, roboczo nazwanym TVP Cogito.

Według Piotra Bieńko, dyrektora domu mediowego Mediasense, w przypadku Polsatu takie inwestycje mają sens. – Inwestowanie w nowe kanały tematyczne to słuszna droga rozwoju w czasach, gdy stacje ogólnopolskie tracą widownię na rzecz kanałów niszowych. Kluczowym zagadnieniem jest zapewnienie im dystrybucji, bo analogowe pakiety w telewizjach kablowych są już przepełnione. Polsat tego problemu nie ma, bo jego nowe kanały mogą pojawić się na platformie Cyfrowy Polsat – zauważa.

Ile kosztuje uruchomienie jednego niszowego kanału? Kiedy TVN uruchamiała TVN Style czy TVN Turbo, informowała, że kosztują nie więcej niż 10 mln zł. TVN Warszawa wymagał już 6 mln euro nakładów. – Zupełnie czym innym jest uruchomienie kanału takiego, jak TVN Style, a czym innym – stacji nadającej wyłącznie filmy, gdzie głównym kosztem jest ich zakup. Nie sądzę, żeby takie kanały, jakie np. planuje TVP, kosztowały więcej niż kilka milionów złotych – mówi Leszek Iwaszko, analityk KBC Securities.