Restrukturyzacja zaczyna przynosić pierwsze efekty

wywiad „Parkietu” Z Ewą Bereśniewicz-Kozłowską, prezesem eCardu, rozmawia Dariusz Wolak

Publikacja: 28.09.2009 08:07

Restrukturyzacja zaczyna przynosić pierwsze efekty

Foto: Archiwum

[b]Kierowana przez Panią spółka przechodzi intensywną restrukturyzację. Co już udało się zrobić w tej dziedzinie, a co pozostało jeszcze do zrobienia? [/b]

Przejęcie eCardu przez TUW SKOK zakończyło długotrwały konflikt pomiędzy akcjonariuszami. Dzięki temu możemy spokojnie porządkować procesy zarządzania przedsiębiorstwem. Pracujemy nad rozłożeniem w czasie spłaty zobowiązań przeterminowanych, pozyskaniem zewnętrznych źródeł finansowania w postaci emisji obligacji i zmianą lokalizacji bankomatów zainstalowanych w latach poprzednich na miejsca o wyższym potencjale ekonomicznym.

[b]Kiedy efekty tych działań będą widoczne w wynikach eCardu? [/b]

W wyniku relokacji bankomatów średnia liczba transakcji obsługiwanych przez każde urządzenie zwiększyła się o 29 proc., co podniosło rentowność tej linii biznesowej. Spółka zanotowała także wzrost obrotów o 85 proc., jeśli chodzi o obsługę ePrzelewów (przelewy internetowe – red.), oraz większe o 40 proc. przychody z obsługi ePłatności (transakcje kartami w Internecie – red.) w porównaniu z tym samym okresem 2008 r. Zarząd podjął także decyzję o wypowiedzeniu umów z BZ WBK na obsługę sieci bankomatów i rozliczanie transakcji bankomatowych. Liczymy, że będzie to miało pozytywny wpływ na efektywność tego pionu.

[b]Pokłosiem konfliktu wśród poprzednich akcjonariuszy eCardu były częste zmiany kadrowe w zarządzie... [/b]

Ten etap mamy już definitywnie za sobą. Sytuacja personalna w zarządzie i radzie nadzorczej jest ustabilizowana. Nie planujemy żadnych zwolnień grupowych pracowników. Staramy się dopasować wielkość przedsiębiorstwa do skali prowadzonej działalności. Dotyczy to przede wszystkim kosztów zarządu.

[b]Jakie oszczędności ma przynieść prowadzona restrukturyzacja? [/b]

Trudno jest mówić o dokładnych liczbach. Prowadzona restrukturyzacja ma przynieść wzrost rentowności poszczególnych linii biznesowych. Na przykład przełączenie bankomatów eCardu z centrum rozliczeniowego należącego do BZ WBK do analogicznego ośrodka należącego do Towarzystwa Finansowego SKOK podniesie efektywność obsługi i rozliczania transakcji bankomatowych. W szczególności liczymy na obniżenie kosztów jednostkowych transakcji oraz obniżenie kosztów eksploatacji bankomatów.

[b]Czy nowy właściciel wciąż jest zainteresowany utrzymywaniem wszystkich trzech głównych linii biznesowych? [/b]

Chcemy dalej rozwijać dotychczasowe linie biznesowe. Warto przypomnieć, że eCard to oprócz bankomatów także eCommerce, czyli płatności i transakcje internetowe, autoryzacje kart płatniczych i przelewów oraz transakcje na rynku GSM, w tym doładowania telefonów pre-paid czy SMS Premium.

[b]A co się dzieje z usługą 3DS, która wciąż jest kulą u nogi eCardu? Czy są szanse, że wreszcie zacznie przynosić pierwsze dochody? [/b]

3D Secure jest systemem zabezpieczającym klientów sklepów internetowych przed nieuprawnionym użyciem karty. Stosuje go kilkadziesiąt tysięcy banków na całym świecie. Widzimy wzrost zainteresowania największych banków polskich tą usługą. Prowadzimy negocjacje z instytucjami finansowymi. Jest szansa, że niedługo pozyskamy pierwszych dużych klientów.

[b]Czy eCard planuje poszerzenie oferty, czy też dalej będzie bazował na dotychczasowym portfolio produktów i usług? [/b]

Obecnie trwa pierwszy etap restrukturyzacji, polegający na optymalizacji istniejących produktów i linii biznesowych. Drugi etap to rozszerzenie oferty o nowe produkty. Już dziś eCard bierze udział m.in. w testowaniu nowej usługi płatności mobilnych (m-płatności), czyli przeprowadzania transakcji płatniczych z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Po zakończeniu procesu przełączania bankomatów do naszego centrum rozpoczniemy przygotowania do rozszerzenia oferowanych usług w bankomatach.

[b]Jakie korzyści operacyjne czy finansowe dał eCardowi mariaż z grupą SKOK? [/b]

W strukturach systemu SKOK znajduje się TF SKOK, spółka o podobnym profilu działalności jak eCard. W odróżnieniu od eCardu TF SKOK dysponuje jednak jednym z najnowocześniejszych w Polsce centrów rozliczeniowych. TF SKOK zarządza też sieciami bankomatów SKOK24 oraz Global Cash. Wymienione sieci wspólnie z eCardem dysponują łącznie blisko 800 maszynami. W działalności bankomatowej masa jest bardzo istotnym elementem. Rozmawiamy z bankami wydającymi karty debetowe, żeby podpisać umowy netsharingowe (tańszy lub bezpłatny dostęp do bankomatów dla klientów banku – red.). Podniesie to liczbę transakcji wykonywanych w tych trzech sieciach. System SKOK to również blisko 2 mln członków SKOK, którym TF SKOK wydaje karty debetowe. To także potencjalni klienci sklepów internetowych. Liczymy też, że wspólne z eCardem programy lojalnościowe w znaczny sposób przyczynią się do podniesienia atrakcyjności produktu kartowego w SKOK, jak również do zwiększenia liczby transakcji w Internecie. Ważnym elementem mariażu jest uzyskanie przez eCard dostępu do źródeł finansowania.

[b]Ile pieniędzy grupa SKOK wpompowała już w eCard, żeby firma mogła normalnie funkcjonować? Mam na myśli pożyczki, zakup papierów dłużnych emitowanych przez spółkę itp., ale pomijam pieniądze zainwestowane w zakup akcji eCardu. Czy potrzebne będą dalsze zastrzyki finansowe? Jakiego rzędu będą to kwoty? [/b]

Do tej pory łączna wartość wszystkich obligacji wyemitowanych w ramach programu emisji obligacji wynosi 6 mln zł. Dodatkowo 15 września eCard wyemitował komercyjne weksle inwestycyjno-terminowe o wartości 2 mln zł z terminem wykupu 15 września 2014 r. Celem emisji są potrzeby kapitałowe związane z finansowaniem kapitału obrotowego.

[b]Kiedy eCard będzie sam się finansował? [/b]

Chcemy, żeby eCard jak najszybciej uzyskał zdolność do generowania zysku. Przypomnę jednak, że nowy zarząd kontroluje spółkę operacyjnie dopiero od dwóch miesięcy, dlatego efekty naszych działań będą widoczne z początkiem 2010 r.

[b]Dziękuję za rozmowę. [/b]

IT
Technologie
11 bit studios otwiera nowy rozdział
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Orange Polska sprzeda Orange Energia fińskiemu Fortum
Technologie
Ciekawe wieści z 11 bit studios. Są konkrety w sprawie nowej gry
Technologie
Raport Santander BM pchał kurs Cyfrowego Polsatu
Technologie
Orange Polska ma inwestora dla Orange Energia. Liczy na ofertę z telewizją
Technologie
Przeszliśmy totalną zmianę. Comp jest dobrze skrojony na czasy niepewności