Zygmunt Solorz-Żak prezesem Polkomtela

W środę 9 listopada sfinalizowana została transakcja przejęcia Polkomtela, operatora sieci Plus. Spartan Capital Holdings, spółka kontrolowana przez Zygmunta Solorza-Żaka wpłaciła na konta właścicieli telekomu 15,1 mld zł i objęła akcje Polkomtela.

Aktualizacja: 24.02.2017 04:33 Publikacja: 09.11.2011 14:59

Zygmunt Solorz-Żak prezesem Polkomtela

Foto: Fotorzepa, Michał Warda Michał Warda

W końcu została też wpisana do księgi akcyjnej spółki, którą potem podczas uroczystego ogłoszenia finału przejęcia pokazał zebranym „ojcom sukcesu" Jarosław Bauc. Na sali kancelarii, Dewey&LeBouef, która doradzała Solorzowi-Żakowi zebrali się prezesi PKN Orlen, KGHM, PGE i Węglokoksu, prawnicy, doradcy oraz b. minister skarbu – Aleksander Grad.

– Księga została założona 28 grudnia 1995 r. Spartan Capital Holdings uzyskał wpis numer 261 – mówił do zebranych Bauc, który od wczoraj nie jest już prezesem Polkomtela. Wchodzi natomiast nadal w skład zarządu telekomu. Podobnie jak wszyscy pozostali członkowie, z wyjątkiem Wojciecha Dylewskiego, który odpowiadał za sprawy operacyjne. To jednak nie jedyne zmiany w zarządzie i w  organach statutowych Polkomtela w ogóle.

Nowy właściciel powołał nową radę nadzorczą. W jej skład weszli ludzie Polsatu: Heronim Ruta, wieloletni współpracownik Solorza-Żaka (wczoraj wiele osób zobaczyło go po raz pierwszy), Aleksander Myszka (b. prezes Telewizji Polsat), Józef Birka (także od lat zasiadający w organach władzy grupy Polsat), a także Andrzej Papis (nadzorca Elektrimu) oraz Norbert Walkiewicz. Do rady wszedł też Solorz-Żak, który jednak kilkadziesiąt minut później został oddelegowany do zarządu i objął funkcję prezesa Polkomtela.

W skład zarządu operatora sieci Plus rada powołała także Tobiasa Solorza, syna biznesmena. Teoretycznie, zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, Solorz-Żak może szefować Polkomtelowi przez 3 miesiące. Ponieważ potem przedłużenie jego mandatu będzie znowu w rękach rady nadzorczej, można się spodziewać, że zarząd w obecnym składzie mógłby funkcjonować długo.

Jaki będzie podział obowiązków między członkami zarządu dopiero się okaże. Wczoraj wszyscy dotychczasowi menedżerowie zostali „uwolnieni" od dotychczasowych kompetencji.

Solorz-Żak na pytania o plany wobec Polkomtela odpowiadał z dużą dozą ogólności. – Dużo się zmieni – mówił. Wiadomo, że Polkotmel oraz medialne firmy biznesmena mają współpracować przy tworzeniu pakietu usług łączących ich zasoby. Kluczem do sukcesu ma być przy tym technologia ultraszybkiego mobilnego Internetu – LTE.

O tym, że transakcja wiele zmieni na polskim rynku przekonany był też Martin Moorhouse, który z ramienia Vodafone sprawował funkcję członka zarządu ds. finansowych. Na razie pozostaje w zarządzie i jak mówił będzie doradzał zarządowi przy sprawach finansowych.

Moorhouse potwierdził to, o czym już pisaliśmy powołując się na nieoficjalne źródła. Polkomtel połączy się ze Spartan Capital Holdings, przejmując na siebie także dłuż zaciągnięty na potrzeby transakcji.

- To naturalne w takich sytuacjach – mówił Moorhouse. Według niego mnie 5-6 lat zanim zadłużenie grupy telekomunikacyjnej obniży się do poziomów zwyczajnych dla tego rodzaju biznesu. W przypadku Polkomtela będzie ono jednak wtedy wyższe niż przed transakcją.

Co ciekawe, w jego ocenie Vodafone po transakcji będzie mógł zacieśnić współpracę z Polkomtelem. Nie sprecyzował, w jakich obszarach.

Według Moorhouse'a, od wczoraj obok Spartan Capital Holdings udziałowcem Polkomtela jest już Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który objął 16 proc. kapitału.

Przy transakcji głównemu inwestorowi doradzali: Trigon Dom Maklerski SA, Deutsche Bank oraz Crédit Agricole CIB, odpowiedzialni za przygotowanie struktury transakcji. Trigon Dom Maklerski SA odpowiadał również za organizację finansowania zakupu, kancelaria Dewey & LeBoeuf była wiodącym doradcą prawnym, natomiast kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto odpowiadała za postępowanie przed UOKiK i kwestie telekomunikacyjne, a PKO Bank Polski SA udzielił akredytywy.

Jak poinformował w kuluarach spotkania dotyczącego finalizacji transakcji Tomasz Zadroga, prezes PGE, w czwartek, 10 listopada energetyczna grupa rozpocznie procedurę sprzedaży Exatela.  – Zacznie się w czwartek i zakończy w czerwcu 2012 r. – powiedział nam Zadroga. Pytany, czy w tej sytuacji Exatel będzie nadal uczestniczył w prywatyzacji TK Telekom powiedział: - Jeśli okaże się, że jest to niekorzystne dla naszego procesu, będziemy przekonywać Exatel, aby nie składał oferty na zakup TK Telekom – poinformował niczego jednak nie przesądzając

Technologie
Orange Polska sprzeda Orange Energia fińskiemu Fortum
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Ciekawe wieści z 11 bit studios. Są konkrety w sprawie nowej gry
Technologie
Raport Santander BM pchał kurs Cyfrowego Polsatu
Technologie
Orange Polska ma inwestora dla Orange Energia. Liczy na ofertę z telewizją
Technologie
Przeszliśmy totalną zmianę. Comp jest dobrze skrojony na czasy niepewności
Technologie
Comp nie zwalnia tempa. Co planuje? Na co liczy?