Novitus z grupy Comp nie jest już liderem krajowego rynku urządzeń fiskalnych, wynika z najnowszych danych Instytut Rynku Elektronicznego (IRE), który monituruje tę branżę. Liderem, z 31-proc. udziałem w rynku (dane dotyczą 2012 r.), został Posnet. Rok wcześniej podmiot 27-proc. udział. - Wpływ na taki wynik miał m.in. rozwój oferty, do której w ubiegłych miesiącach wprowadziliśmy urządzenia z zupełnie nowymi funkcjami na rynku i w nowej  stylistyce – mówi Robert Szmidt, dyrektor handlowy ds. kluczowych klientów w Posnecie.

Udział Novitusa zmniejszył się do 25 proc. W 2011 r. nowosądecki producent miał 27-proc. udział. Coraz lepiej radził sobie natomiast Elzab, który od kilku kwartałów również jest częścią grupy Comp. Restrukturyzacja, której częścią było odświeżenie oferty produktowej sprawiła, że zabrzańska spółka zwiększyła udział w rynku w 2012 r. do 19  proc. z 17 proc. rok wcześniej. To oznacza, że łącznie grupa Comp miała w poprzednim roku 44-proc. udział w rynku kas i drukarek fiskalnych. W porównaniu z 2011 r. zmiejszył się o 3 pkt. proc. z 47 proc.

Jeśli chodzi o poszczególne segment rynku urządzeń fiskalnych to Posnet w 2012 r. utrzymał pozycję lidera jeśli chodzi o drukarki fiskalne (42-proc. udział). Jeśli chodzi o kasy fiskalne podmiot kontrolował 26 proc. rynku co oznaczało zmianę, w porównaniu z 2011 r., o 5 pkt. proc. Liderem był Novitus z 27-proc. udziałem.

Nie wiadomo jak będzie wyglądał podział rynku po bieżącym roku. 2013 r. dla producentów urządzeń fiskalnych zapowiada się rekordowo. Ma to związek z objęciem od marca obowiązkiem rejestracji sprzedaży za pomocą urządzenia fiskalnego wszystkich podatników, którzy w 2012 r. sprzedali osobom fizycznym towary i usługi za ponad 20 tys. zł (do tej pory poprzeczka wisiała na poziomie 40 tys. zł). Przedstawiciele największych graczy zgodnie twierdzą, że I kwartał był dla nich wyjątkowo udany. Szacują, że w tym roku krajowy rynek może wchłonać nawet 230 tys. urządzeń fiskalnych. Do tej pory rekordowy był 2011 r., gdy fiskalizacją objęci zostali lekarze i prawnicy. Sprzedaż wyniosła wówczas (w całym roku) ok. 220 tys. urządzeń.