Uwaga na Magna Polonia. Blisko ważna decyzja UOKiK

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał uzasadnienie do wyroku z 19 czerwca, którym SOKIK uchylił decyzję urzędu antymonopolowego z 2011 roku o karach dla czterech sieci komórkowych - Polkomtela, P4, Orange Polska i T-Mobile Polska - za zmowę na rynku telewizji mobilnej.

Aktualizacja: 06.02.2017 20:02 Publikacja: 28.08.2015 11:59

Adam Jasser, prezes UOKiK

Adam Jasser, prezes UOKiK

Foto: Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski md Mateusz Dąbrowski

To oznacza, że w najbliższym czasie można się spodziewać decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czy odwoła się od decyzji SOKiK-u, czy też nie.

Jak do tej pory na pytania w tej sprawie UOKIK odpowiadał, że uzasadnienia jeszcze nie otrzymał.

"W sprawie niniejszej Prezes UOKiK uznał, że operatorzy stosowali określone środki służące koordynacji zachowań, które miały oparcie w ich zgodnej woli wspólnego oddziaływania na rynek, w szczególności na relacje każdego z nich z (...). Zdaniem Prezesa porozumienie operatorów, które nie przybrało formy wiążącej umowy, było realizacją wspólnego planu kształtowania relacji z (...) i ograniczyło zakres decyzji rynkowych podejmowanych przez każdego (...) samodzielnie.

W ocenie Sądu opisane w decyzji zachowania operatorów nie dowodzą, że były realizacją wspólnego planu kształtowania relacji z innym przedsiębiorą tj. z (...), a ponadto zachowania operatorów dotyczące ich relacji z (...) były adekwatne do istniejących warunków rynkowych oraz były urzeczywistnieniem realizacji wspólnego przedsięwzięcia gospodarczego jakim było utworzenie za zgodą Prezesa UOKiK wspólnego przedsiębiorcy, który miał być hurtowym dostawcą usługi telewizji mobilnej w systemie (...)." - czytamy m.in. w uzasadnieniu SOKIK-u.

"Zdaniem Sądu wystąpienie na rynku skutku w postaci niewdrożenia usługi telewizji mobilnej w technologii (...) nie tylko, że wynikało z niezależnych od operatorów przyczyny to także operatorzy nie ponosili za niego odpowiedzialności gdyż samodzielnie wyrobili sobie opinię na temat oferty hurtowej a ich decyzja nie była uzależniona od stanowiska pozostałych operatorów" - czytamy również.

Decyzja UOKIK ws. apelacji będzie materialnie istotna zarówno dla czterech sieci komórkowych (niektóre utworzyły rezerwy w związku z nałożonymi karami).

Czeka także na ruch urzędu antymonopolowego spółka Magna Polonia, która była udziałowcem spółki Info-TV-FM - niedoszłego beneficjenta współpracy z sieciami komórkowymi. Info -TV-FM jako właściciel rezerwacji częstotliwości i autor oferty programowej dla telewizji mobilnej bezskutecznie starało się zainteresować operatorów komórkowych hurtową ofertą mobilnej telewizji.

Magna Polonia już raz oficjalnie zaprezentowała szacunki, jakie straty poniosła w związku z tym, że do realizacji planu Info-TV-FM nie doszło. Swoje roszczenia wobec operatorów szacowała na ponad 600 mln zł.

UOKIK stwierdził zmowę telekomów, gdy kierowała urzędem Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. W korespondencji z rpkom.pl wyraziła niedawno opinię, że gdyby losy sprawy zależały od niej - UOKIK odwołałby się od decyzji SOKIK. Obecnie urzędem kieruje Adam Jasser.

Treść można znaleźć na stronie kancelarii Bartkowiak Wojciechowski Hałupczak Springer.

Technologie
Text po konferencji: o wynikach, AI i rosnącej dywidendzie
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Technologie
Text zaskoczył wynikami. Jest dziś liderem wzrostów na giełdzie
Technologie
Ciekawe dane o rynku gier mobilnych. Trend spadkowy się odwraca?
Technologie
Text pokazuje wyniki. Biznes rośnie
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Technologie
Ceny sprzętu IT i elektroniki będą rosły. Ale popyt nie wyhamuje
Technologie
11 bit studios. Kolejna pozytywna rekomendacja