Atende zamierza dywersyfikować biznes

Sektor publiczny tkwi w letargu. Spółki muszą sięgać po kontrakty z innych rynków, w przeciwnym wypadku ich tegoroczne wyniki będą kiepskie.

Aktualizacja: 08.06.2016 06:10 Publikacja: 08.06.2016 06:00

Prezes Atende Roman Szwed zapowiada przejęcia.

Prezes Atende Roman Szwed zapowiada przejęcia.

Foto: Archiwum

Branża IT spodziewa się, że ożywienie w sektorze publicznym będzie widoczne dopiero w II półroczu.

– Obserwujemy już pierwsze „pierwiosnki przetargowe", ale trzeba pamiętać, że wygłodniały rynek zachowuje się w pierwszym etapie ożywienia kuriozalnie – podkreśla Roman Szwed, prezes Atende. Przytacza przykład sprzed kilku dni, kiedy to do przetargu zgłosiło się aż 18 firm informatycznych, a najniższa oferta była niższa od spodziewanego budżetu aż ośmiokrotnie.

– Będziemy musieli trochę poczekać, aż rynek znormalnieje – przyznaje prezes. Jego zdaniem pomóc może przygotowywana ustawa wprowadzająca zmiany do prawa zamówień publicznych. Branża ma nadzieję, że nowe przepisy poprawią sytuację w przetargach, a przede wszystkim ograniczą wszechwładzę najniższej ceny.

Wyniki bez fajerwerków

Pierwszego kwartału 2016 r. grupa Atende nie może zaliczyć do udanych. Jej przychody rok do roku spadły o 28 proc., a  strata netto pogłębiła się i  wyniosła ponad 2,2 mln zł. Pogorszyły się również przepływy operacyjne.

Początek roku z reguły jest słaby w całej branży IT. Zarząd Atende nie ujawnia, czego można się spodziewać w II kwartale i czy grupa zakończy go na plusie. Wyniki za I półrocze poznamy 31 sierpnia. – Jesteśmy generalnie dobrej myśli, jeśli chodzi o cały 2016 r. – twierdzi prezes. Podkreśla, że w minionym roku grupie udało się stworzyć szereg ciekawych produktów informatycznych, które jego zdaniem trafiają w potrzeby rynku i powinny się dobrze sprzedawać.

Atende działa w kilku segmentach. Dla niektórych spółek zależnych kluczowy jest sektor publiczny (np. Atende Medica i projekt e-zdrowie czy Sputnik Software i e-urząd), a  inne świadczą usługi na rzecz sektora prywatnego. – Priorytetem dla grupy jest stanie na czterech nogach, są to: telekomunikacja, finanse, przemysł, w tym energetyka, i segment publiczny – wskazuje prezes. Dodaje, że Atende nie planuje sprzedaży spółek zależnych. – Wręcz przeciwnie, przyglądamy się możliwościom pozyskania nowych podmiotów, które uzupełniłyby portfolio naszych produktów. Posiadamy na ten cel środki własne – deklaruje prezes.

Branża sypnie groszem

Atende wypłaci w tym roku 0,18 zł dywidendy na akcję. Przy wtorkowym kursie oznacza to niemal 6-proc. stopę. Dzień dywidendy ustalono na 28 czerwca, a wypłata nastąpi 14 lipca. Atende wchodzi w skład wskaźnika branżowego WIG-Informatyka z 0,8-proc. udziałem. Najwięcej ważą w nim Asseco Poland oraz CD Projekt, odpowiednio: 44,2 proc. oraz 19,4 proc. Od początku roku WIG-Informatyka wzrósł o 8 proc. Z kolei akcje Atende zyskały prawie 13 proc.

Średnia stopa dywidendy dla WIG-Informatyka to niespełna 3 proc., ale gros spółek zaoferuje ponad 5-proc. dywidendę Oprócz Atende tradycyjnie hojnie groszem sypną spółki z rzeszowskiej grupy Asseco. Natomiast producenci gier, na czele ze wspomnianym już CD Projektem, w 2016 r. nie będą się dzielić z akcjonariuszami, ponieważ ubiegłoroczne zyski zamierzają w całości przeznaczyć na inwestycje w nowe produkcje.

[email protected]

Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją