Asbis. Od II półrocza marże będą rosnąć

Mimo rekordowych wyników finansowych, notowania nadal są pod presją.

Publikacja: 10.05.2018 05:05

Siarhei Kostevitch, prezes Asbisu

Siarhei Kostevitch, prezes Asbisu

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Na warszawskiej giełdzie notowanych jest trzech krajowych dystrybutorów sprzętu IT oraz czwarty zarejestrowany na Cyprze Asbis. W środę jego akcje taniały o ponad 4 proc., mimo że spółka pokazała bardzo dobre wyniki za I kwartał. Uchwalono też dywidendę w wysokości 0,06 USD na akcję. Dzień ustalenia prawa do dywidendy to 17 maja, a wypłacona zostanie 12 czerwca.

– Największy akcjonariusz jest zadowolony z sytuacji spółki i poziomu dywidendy. Nie rozważa rozwodnienia kapitału ani sprzedaży swoich akcji – poinformował Costas Tziamalis, szef relacji inwestorskich Asbisu.

Kilka tygodni temu giełdowa spółka opublikowała skonsolidowane prognozy finansowe na 2018 r. Zakładają wypracowanie 1,8–1,9 mld USD przychodów ze sprzedaży oraz 9–10 mln USD zysku netto. Po prezentacji wyników za I kwartał spółka podtrzymała plan.

W I kwartale przychody Asbisu przekroczyły 500 mln USD, co oznacza wzrost o 73 proc. Zysk brutto na sprzedaży zwiększył się o 50 proc., do 22,8 mln USD, a zysk netto wzrósł ponadtrzykrotnie, do 1,7 mln USD. Widać jednak spadek marży brutto na sprzedaży. Wyniosła 4,5 proc. wobec 5,2 proc. rok wcześniej.

– Począwszy od trzeciego kwartału marża będzie rosła – zadeklarował Tziamalis. Podkreślił, że obserwowany w I kwartale spadek marży ma związek m.in. z walką o rynek, pozyskiwaniem nowych klientów i oferowaniem im atrakcyjnych cen. Ponadto spółka ostatnio realizowała duże kontrakty, które tradycyjnie niosą ze sobą niższe marże.

Foto: GG Parkiet

Asbis podtrzymuje plan wypracowania dodatnich przepływów operacyjnych na koniec roku. Podkreśla, że jego zadłużenie jest niskie. – Mamy komfortową sytuację. Możemy przebierać w ofertach instytucji i dostawać lepsze warunki finansowania, ponieważ już daliśmy się poznać jako solidni partnerzy biznesowi – twierdzi Tziamalis.

Asbis ma podmioty zależne w 24 krajach. Od 2007 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie. Działa w kilku segmentach produktowych. Motorem wzrostu jego wyników na razie są smartfony. Ich sprzedaż w I kwartale poszła w górę o ponad 160 proc., do prawie 180 mln USD. – Nadal będziemy koncentrować się na produktach Apple'a. Liczymy na zwiększenie sprzedaży dla klientów biznesowych – mówi Tziamalis.

Grupa rozwija ofertę marek własnych. Do obecnych dwóch (Prestigio i Canyon) właśnie dodała trzecią: Perenio. Będzie ona obejmowała produkty związane z internetem rzeczy. Spółka informuje, że widzi też wzrost zainteresowania technologią blockchain.

Technologie
Orange Polska sprzeda Orange Energia fińskiemu Fortum
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Ciekawe wieści z 11 bit studios. Są konkrety w sprawie nowej gry
Technologie
Raport Santander BM pchał kurs Cyfrowego Polsatu
Technologie
Orange Polska ma inwestora dla Orange Energia. Liczy na ofertę z telewizją
Technologie
Przeszliśmy totalną zmianę. Comp jest dobrze skrojony na czasy niepewności
Technologie
Comp nie zwalnia tempa. Co planuje? Na co liczy?