TVN zarzuca KRRiT bezczynność z TVN7

Za miesiąc wygaśnie koncesja naziemnego kanału TVN7. Nadawca już chciałby poznać decyzję.

Publikacja: 25.01.2022 05:00

Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT.

Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT.

Foto: materiały prasowe

Bezczynność zarzuca telewizyjna Grupa Discovery, właściciel TVN, członkom Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W wydanym w niedzielę komunikacie nadawca przypomniał, że 25 lutego, czyli za miesiąc, wygasa mu koncesja na nadawanie rozpowszechnianego drogą naziemną kanału TVN7.

Wniosek o rekoncesję, podobnie jak wcześniej w wypadku TVN24, został złożony z dużym wyprzedzeniem – ponad rok temu, czyli 23 grudnia 2020 r.

Według Discovery i TVN stacja spełnia wszelkie wymogi określone prawem, dopełniono także niezbędnych formalności.

„Bezczynność Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) działa na szkodę rynku medialnego w Polsce, uderza w widzów oraz innych nadawców i operatorów" – oceniła telewizyjna grupa.

Według niej działanie KRRiT może doprowadzić do zamknięcia stacji TVN7 w formule, która gwarantuje bezpłatny dostęp dla widzów na terenie całego kraju.

Co na zarzuty nadawcy odpowiada Krajowa Rada – do zamknięcia tego wydania „Parkietu" nie dowiedzieliśmy się od niej.

Discovery i TVN w swoim oświadczeniu powołują się na niedawno zakończony proces legislacyjny nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zaproponowanej przez grupę posłów PiS. Przypominają, że prezydent Andrzej Duda zawetował tzw. lex TVN. Według telewizyjnej grupy potwierdza to, że prawo musi zapewniać ochronę praw nabytych, w tym praw do uzyskania koncesji przez podmioty, które spełniły określone warunki. „Ze względu na negatywne skutki dla TVN, jako nadawcy, prawidłowość procesu rekoncesyjnego TVN24 jest teraz badana przez sąd" – poinformowano.

TVN7 zajmuje 4. miejsce wśród najchętniej oglądanych stacji w grupie komercyjnej 16–49. Ma zarówno koncesję naziemną, jak satelitarną oraz kablową. Tylko z cyfrowej telewizji naziemnej korzysta około 30 proc. gospodarstw domowych w kraju.

Discovery jest w trakcie fuzji z Warner Media. Na transakcję w Europie zgodziła się Komisja Europejska. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował nas, że nie będzie zabierać głosu w tej sprawie.

Technologie
Akcje Cyfrowego Polsatu w górę. Zarząd o rodzinnym sporze
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Technologie
Prezes Vigo Photonics: rok 2025 to pas startowy dla HyperPIC
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów
Technologie
Technologiczne spółki na celowniku inwestorów. Transakcje przyspieszą
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów. Akcje tanieją
Technologie
DataWalk ma kontrakt z amerykańskim gigantem. Kurs szybuje