Po wtorkowej zwyżce, notowania ropy naftowej powróciły do spadków. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych porusza się obecnie w okolicach 52 USD za baryłkę. Najbliższym, istotnym poziomem oporu na wykresie ropy WTI pozostają okolice 52,00-52,50 USD za baryłkę, czyli poziom wyznaczony przez lokalne maksima z poprzedniego oraz bieżącego miesiąca.
Komentarze przedstawicieli państw OPEC (ostatnio: ministra ds. ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej), dotyczące dążeń do redukcji globalnej nadwyżki ropy naftowej, wciąż wspierają stronę popytową na tym rynku. Do ostatecznej decyzji w sprawie porozumienia dot. limitów produkcji tego surowca może dojść już za miesiąc, na oficjalnym spotkaniu przedstawicieli krajów OPEC w Wiedniu. Do tego czasu kolejne komentarze polityków z kartelu czy z Rosji mogą stanowić wsparcie dla cen ropy naftowej.
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Potencjał do zwyżek notowań ropy wydaje się jednak ograniczony, zwłaszcza że liczba długich pozycji, zawartych na tym rynku przez inwestorów instytucjonalnych, jest już rekordowa – czyli większa niż w lutym bieżącego roku, kiedy to tego typu wskazania poprzedziły dynamiczną zniżkę cen. Dodatkowo, pojawiły się sprzyjające stronie podażowej dane dotyczące zapasów ropy naftowej w USA. Departament Energii podał wczoraj, że w minionym tygodniu zapasy ropy w tym kraju wzrosły o 856 tys. baryłek. To wynik rozbieżny z oczekiwaniami z początku tygodnia (spadek o 2,6 mln baryłek), jednak nie był on całkowitą niespodzianką ze względu na podobne szacunki Amerykańskiego Instytutu Paliw, podane wczoraj.
ZŁOTO
Odreagowanie wzrostowe cen złota na skutek słabszego USD.