Raport surowcowy

ROPA NAFTOWA Ataki USA na Bliskim Wschodzie – co znaczą dla rynku ropy naftowej?

Publikacja: 03.01.2020 10:43

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Piątkowy poranek przynosi znaczący wzrost notowań ropy naftowej. Cena ropy WTI dotarła dzisiaj nawet do poziomu 63,80 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent chwilowo przekraczały 69 USD za baryłkę.

Ostatnie godziny przynoszą stabilizację i delikatną zniżkę notowań po wcześniejszym dynamicznym ruchu w górę, ale i tak ceny ropy poruszają się na najwyższych poziomach od połowy września, czyli od czasów ataków na saudyjskie instalacje naftowe.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Obserwowana dzisiaj zwyżka również jest powiązana ze wzrostem napięć na Bliskim Wschodzie. Media doniosły bowiem o amerykańskich atakach lotniczych na lotnisko w Bagdadzie, w których zginęli m.in. irański generał Qassem Suleimani, dowódca elitarnej jednostki Al-Quds, a także dowódca irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis. Zarówno USA, jak i Iran oraz Irak, potwierdziły śmierć tych wpływowych na Bliskim Wschodzie osób.

Tym samym, USA wykonały kolejny krok w kierunku przejścia uśpionego konfliktu dyplomatycznego na linii USA-Iran w otwartą wojnę. Wcześniej przez wiele miesięcy Stany Zjednoczone wywierały nacisk na Iran poprzez dotkliwe sankcje. Po wrześniowych atakach na saudyjskie instalacje naftowe, o które USA i Arabia Saudyjska oskarżyły właśnie Iran, pojawiły się spekulacje na temat możliwego otwartego konfliktu zbrojnego.

W ostatnim czasie faktycznie ataki przybrały na sile: USA zbombardowało cele w Syrii i Iraku, powiązane z proirańską organizacją Kataib Hezbollah, z kolei w Bagdadzie doszło do ataku proirańskiej milicji na ambasadę USA.

Wiele wskazuje na to, że dzisiejszy atak Amerykanów nie pozostanie bez odpowiedzi. Iran już zapowiedział „miażdżący odwet", co oznacza prawdopodobną eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie. Na globalnych rynkach finansowych wywołało to nastawienie risk-off, zaś ceny ropy naftowej wzbiły się wyraźnie w górę.

Irak to drugi największy producent ropy naftowej w OPEC, eksportujący około 3,4 mln baryłek tego surowca dziennie, głównie z portu w Basrze. Z kolei wydobycie i eksport ropy naftowej w Iranie – niegdyś produkującym więcej ropy niż Irak – zostały istotnie stłumione przez zachodnie sankcje, z czym Irańczycy nigdy się nie pogodzili. Oba kraje są więc na rynku ropy naftowej istotnymi graczami, zaś zaognienie bliskowschodniego konfliktu może nadal wspierać stronę popytową na rynku ropy.

ZŁOTO

Dynamiczna zwyżka cen złota jako bezpiecznej przystani.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Notowania złota dzisiaj rano nie tylko kontynuują zwyżkę, lecz wręcz przyspieszają ruch na północ. Cena żółtego kruszcu obecnie porusza się już w okolicach 1550 USD za uncję, czyli na najwyższym poziomie od czterech miesięcy.

Zwyżkom notowań złota w ostatnich dniach 2019 roku sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, jednak pierwsze sesje 2020 r. przynoszą odbicie notowań USD na północ. Niemniej, pojawił się inny czynnik podtrzymujący zwyżkę notowań złota – sytuacja geopolityczna.

Zaognienie konfliktu amerykańsko-irańskiego na Bliskim Wschodzie sprawiło, że wśród globalnych inwestorów zaczęło dominować nastawienie risk-off. Złoto, jako najpopularniejsza „bezpieczna przystań" na globalnych rynkach finansowych, w takich momentach jest atrakcyjną inwestycją. Dalsze poruszanie się notowań złota będzie jednak zależeć od rozwoju sytuacji – jeśli Iran zrealizuje groźby odwetu na USA, ceny kruszcu prawdopodobnie będą kontynuować zwyżkę.

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Surowce boją się ceł
Surowce
Problem z dostawami gazu?
Surowce
Złote czasy
Surowce
Czekolada będzie droższa?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce
Rekordowo drogie kakao. Czy czekoladowe Mikołaje staną się luksusem?
Surowce
Czarny koń 2025 r.?