Do sądu trafiły pozwy dotyczące byłego szefostwa Orlenu

Ponad miesiąc temu walne zgromadzenie nie udzieliło absolutorium członkom zarządu i rady nadzorczej spółki z wykonania obowiązków za 2023 r. Część akcjonariuszy się z tym nie zgadza i domaga się unieważnienia lub uchylenia podjętych uchwał.

Publikacja: 07.08.2024 06:00

Do sądu trafiły pozwy dotyczące byłego szefostwa Orlenu

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

Nie podani z nazwy akcjonariusze Orlenu wnieśli do Sądu Okręgowego w Łodzi pozwy o stwierdzenie nieważności lub uchylenie uchwał w sprawie absolutorium z wykonania obowiązków przez byłych członków zarządu i rady nadzorczej płockiej spółki. Chodzi o decyzje podjęte 25 czerwca, podczas ostatniego walnego zgromadzenia, m.in. w odniesieniu do ośmiu członków zarządu, czyli: Armena Artwicha, Patrycji Klareckiej, Michała Roga, Jana Szewczaka, Józefa Węgreckiego, Piotra Sabata, Krzysztofa Nowickiego i Roberta Perkowskiego. Wszyscy oni nie otrzymali skwitowania z wykonania obowiązków w ubiegłym roku. Orlen ocenia, że wniesione pozwy są bezzasadne.

Cztery grupy zarzutów wobec poprzedników

Wkrótce kolejne pozwy mogą pojawić się w odniesieniu do uchwał dotyczących braku absolutorium dla pozostałych byłych członków zarządu Orlenu na czele z prezesem Danielem Obajtkiem. Skwitowania nie otrzymali wówczas także byli członkowie zarządu Adam Burak i Iwona Waksmundzka-Olejniczak oraz Wojciech Jasiński, były przewodniczący rady nadzorczej spółki.

Wobec byłego szefostwa obecne władze Orlenu zgłosiły cztery grupy zarzutów. Przede wszystkim wskazano na niedopełnienie obowiązków w sprawowaniu kierownictwa strategicznego i operacyjnego oraz nadzoru właścicielskiego nad firmą Orlen Trading Switzerland. Podmiot ten poniósł stratę sięgającą około 400 mln USD (1,6 mld zł) z tytułu dokonanych przedpłat na dostawy ropy naftowej mających nastąpić na przełomie ubiegłego i tego roku, które ostatecznie nie doszły do skutku.

Czytaj więcej

Nie tylko Obajtek. Przyspieszają rozliczenia zarządów spółek Skarbu Państwa z czasu rządów PiS

Kolejny zarzut dotyczył niedopełnienia obowiązków w zakresie kierowania polityką cenową na rynku hurtowym i detalicznym paliw płynnych w okresie od 1 sierpnia do 13 października ubiegłego roku. Oferowane wówczas w Polsce olej napędowy i benzyny były jednymi z najniższych w Europie. Obniżki cen miały być motywowane względami politycznymi związanymi z jesiennymi wyborami parlamentarnymi. W efekcie koncern poniósł szkodę w postaci utraconych korzyści.

Obecne szefostwo negatywnie oceniło też działania poprzedników w zakresie wydatkowania środków przyznanych członkom zarządu w ramach funduszu reprezentacyjnego, jak i z pozostałych tytułów związanych z wykonywaniem funkcji członka zarządu na cele niemieszczące się w granicach związanych z tym uprawnień. Kolejna sprawa dotyczy pobierania przez niektórych byłych członków zarządu Orlenu nagrody rocznej z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej jednej z firm zależnych od płockiej spółki. Tymczasem zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami nagrody takiej nie mogli pobierać.

Marża rafineryjna w Orlenie najniższa od wojny

We wtorek Orlen opublikował dane makro za lipiec. Wynika z nich, że w tym czasie koncern zagotował 10,3 USD marży rafineryjnej na każdej przerobionej baryłce ropy. To najniższy jej poziom od lutego 2022 r., czyli miesiąca, w którym Rosja napadła zbrojnie na Ukrainę. Mimo to, w porównaniu ze średnimi wieloletnimi, marżę rafineryjną nadal należy uznać za wysoką. W lipcu odnotowano też jedne z najwyższych w tym roku miesięczne ceny gazu ziemnego i ropy naftowej (to będzie miało pozytywny wpływ na wyniki biznesu wydobywczego) oraz energii elektrycznej (poprawią wyniki w biznesie energetycznym).

Surowce i paliwa
Ruszył rebranding franczyzowych stacji MOL-a w Polsce
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Surowce i paliwa
Orlen konsoliduje aktywa wydobywcze w Polsce
Surowce i paliwa
Wyniki finansowe JSW nadal kuleją. Są szacunkowe dane za trzeci kwartał
Surowce i paliwa
Większość biznesów Unimotu poprawiła wyniki
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Surowce i paliwa
Orlen spodziewa się pogorszenia wyników w końcówce roku
Surowce i paliwa
KGHM jest blisko zakończenia prac nad strategią