KGHM podpisał z Agencją Rozwoju Przemysłu list intencyjny dotyczący współpracy przy inwestycjach w odnawialne źródła energii i magazyny energii. Ponadto strony planują angażować się w transformację energetyczną polskiej gospodarki i krajowych przedsiębiorstw, co ma przyczynić się do redukcji śladu węglowego oraz obniżenia cen i kosztów energii. Podpisany dokument zakłada zwłaszcza współpracę polegająca na analizie zasobów nieruchomościowych pod kątem ich wykorzystania pod przyszłe przedsięwzięcia i poszukiwaniach możliwości realizowania wspólnych projektów.

– KGHM sukcesywnie zwiększa moc własnych źródeł fotowoltaicznych, planując zarówno inwestycje na swoich terenach jak i zakupy już wybudowanych instalacji funkcjonujących na terenie kraju. Wprowadzając farmy fotowoltaiczne do aktywów miedziowej spółki, zabezpieczamy się przed zawirowaniami rynkowymi w sektorze energetycznym – przekonuje Andrzej Szydło, prezes koncernu. Zauważa, że nabyte w ostatnim czasie instalacje zapewnią grupie pokrycie około 2 proc. zużywanego prądu. Jednocześnie spółka planuje w tym obszarze dalszy rozwój.

Piotr Krzyżewski, wiceprezes ds. finansowych KGHM, przypomina o planowanym do 2030 r. wzroście udziału OZE w miksie energetycznym koncernu. W realizacji tego celu mają pomóc m.in. projekty elektrowni fotowoltaicznych przy Hucie Miedzi Głogów, Hucie Miedzi Cedynia, Zakładzie Hydrotechnicznym i na terenie Piaskowni Obora. Dzięki temu grupa planuje znacząco obniżyć emisje CO2. W 2023 r. miała je na poziomie 2,3 mln ton, co oznaczało wzrost o 2,5 proc.