Jastrzębska Spółka Węglowa posuwa się naprzód w realizacji strategii gospodarczego wykorzystania metanu. Największa spółka wydobywająca węgiel koksujący odda do końca roku kolejny układ kogeneracyjny bazujący na tym paliwie o łącznej mocy 18 MWe. Jego uruchomienie planowane jest do końca 2022 r.

Emisja metanu z kopalń JSW będzie w tym roku niższa niż w poprzednim. Będzie to jednak wynikiem geologii, a nie efektem działań ograniczających emisję. – Eksploatujemy w tym roku ściany o nieco niższej metanowości bezwzględnej. Działania związane z redukcją emisji metanu, które są zapisane w strategii środowiskowej, planujemy realizować w latach 2023–2025. Pierwszych efektów związanych z tymi działaniami możemy spodziewać się dopiero za rok 2024 – informuje nas biuro prasowe spółki.

Mimo to jednak coraz większą rolę w redukcji emisji metanu odgrywają oszczędności generowane z samodzielnej produkcji energii elektrycznej, obliczane jako oszczędności na zakupie energii elektrycznej i usług dystrybucyjnych (składników zmiennych) oraz świadectw pochodzenia energii wyprodukowanej z OZE, pomniejszone o koszt takiej własnej produkcji. Oszczędności z tego tytułu za pierwsze półrocze 2022 r. wyniosły ponad 20 mln zł.

Elementem strategii spółki jest dążenie do całkowitego wykorzystania metanu wychwyconego przez system odmetanowania. Przyjęto wskaźnik wykorzystania metanu na poziomie powyżej 95 proc. Ten kierunek jest kontynuacją programu gospodarczego wykorzystania metanu w kopalniach północnych grupy rozszerzonego o kopalnie południowe. – Planuje się tu modernizację i budowę stacji odmetanowania oraz budowę kolejnych układów kogeneracyjnych. Po zakończeniu programu łączna zainstalowana moc własnych układów kogeneracyjnych wyniesie 60 MWe – podkreśla biuro prasowe JSW.

– Patrząc na wszystkie spółki węglowe, to JSW robi największe postępy w zagospodarowaniu metanu. Zaczyna to przynosić spółce wymierne korzyści, co widać po mniejszych zakupach energii elektrycznej. JSW zaczyna dzięki takim instalacjom produkować więcej własnej energii. Pierwsza taka instalacja powstała już kilka lat temu w KWK Pniówek, a obecnie rozwijane są kolejne projekty – mówi Jakub Szkopek, analityk Erste Group.