Grupa Lotos ma kontrakt ze Statoilem na dostawy ropy w 2010 r. warty 171 mln USD

Grupa Lotos zawarła kontrakt o wartości min. 171 mln USD na dostawy min. 320 tys. ton norweskiej ropy naftowej w 2010 r. z koncernem Statoil

Publikacja: 17.12.2009 10:19

"Kontrakt terminowy na dostawy norweskiej ropy naftowej z koncernem Statoil będzie obowiązywał od 1 stycznia 2010 do 31 grudnia 2010. Dostawy będą realizowane drogą morską" - głosi komunikat. Współpraca obu koncernów w obszarze dostaw ropy naftowej rozpoczęła się w 2006 r.

Przedłużono również o kolejny rok obowiązującą umowę ramową ze Statoil, która zabezpieczy dostawy surowca w przypadku jakichkolwiek kłopotów z dostawami ropy od innych kontrahentów, podkreśla też Lotos.

"Koncern planuje jeszcze w większym stopniu wykorzystywać potencjał, jakim jest lokalizacja rafinerii w Gdańsku. Przewiduje się znaczący wzrost zakupów - optymalnych dla przerobu - gatunków rop dostarczanych drogą morską" - czytamy dalej w komunikacie.

Kontrakt ze Statoil jest drugim kontraktem terminowym na dostawy ropy naftowej zawartym w 2009 r. Wcześniej w grudniu została podpisana umowa z Mercuria Energy Trading na dostawę 18 mln ton ropy naftowej obowiązująca do końca 2014 r.

Moce przerobowe rafinerii w Gdańsku wynoszą aktualnie 6 mln ton ropy naftowej rocznie. Udział koncernu w rynku paliw ogółem wzrósł w pierwszym półroczu 2009 r. do 27,5%.

Poprzez spółkę zależną Lotos Norge koncern obecny jest również na norweskim szelfie kontynentalnym, gdzie prowadzi prace poszukiwawczo-wydobywcze. W ramach realizowanego Programu 10+ rafineria Grupy Lotos zwiększy do końca 2010 r. projektowe zdolności przerobowe do 10,5 mln ton rocznie. Dodatkowo, zgodnie z założeniami strategii do 2012 r., spółka planuje osiągnąć wzrost udziału w krajowym rynku paliw do 30%.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy