Zastrzega, że złożenie oferty nie jest przesądzone, a decyzję w tej sprawie zarząd podejmie po dokładnych analizach.
Wiceprezes Hinc przypomina też, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zainteresowane jest projektami energetycznymi w ogóle i ma doświadczenie w dystrybucji gazu, które mógłby wykorzystać też w sektorze ciepłowniczym.
SPEC dostarcza ciepło do 80 proc. budynków w mieście. W 2009 r. miał 1,31 mld zł przychodów i ok. 39 mln zł zysku netto. Eksperci dostrzegają możliwość poprawy wyników przez firmę i zmniejszenia kosztów w efekcie restrukturyzacji.
Zdaniem Kamila Kliszcza, analityka DI BRE Banku, pomysł przejęcia SPEC przez PGNiG jest ciekawą koncepcją. – Choć pozornie warszawska firma prowadzi zupełnie inną działalność, to jednak PGNiG też ma biznes dystrybucyjny – mówi. – SPEC ma duży potencjał, który warto rozwinąć. To praktycznie naturalny monopol, a PGNiG ma odpowiednie kompetencje – dodaje.
Przedstawiciel jednej z największych firm doradczych w Polsce wskazuje też na możliwość efektów synergii w zakresie zwłaszcza obsługi klienta, możliwe jest stosowanie wspólnych systemów billingowych czy usług remontowych. – Ale z drugiej strony może skoro PGNiG jest zainteresowane energetyką, to jednak powinno zainwestować w nowe bloki gazowe, czyli produkcję energii – argumentuje nasz rozmówca. – To działalność, której nie ograniczają taryfy URE, a na dodatek nowe moce są potrzebne w kraju – podkreśla.