Dotychczas Krauze i jego spółki zależne miały nieco ponad 4,5?mln, czyli 7,5 proc. akcji spółki poszukiwawczej.
Informacja o zwiększeniu zaangażowania gdyńskiego biznesmena w akcjonariacie Petrolinvestu zbiegła się w czasie z nowymi danymi operacyjnymi z Kazachstanu. Petrolinvest poinformował dzisiaj popołudniu, że norweska firma geofizyczna Petroleum Geo-Services potwierdziła budowę i „wysoki potencjał odkrytego złoża ropy odwiertem K-3” z terenie koncesji Koblandy.
[b]Czytaj też: [link=http://www.parkiet.com/artykul/1029770.html]Priorytetem Shyrak, Koblandy poczekają[/link][/b]
Norwegowie mieli dojść do takich wniosku po przetworzeniu tzw. danych sejsmicznych 3D i porównaniu ich z wynikami z odwiertu i wcześniej zebranymi rezultatami. – Uzyskane wyniki są bardzo dobrej jakości. Już dziś można powiedzieć, że potwierdza się wysoki potencjał struktury Koblandy – powiedział cytowany w komunikacie Petrolinvestu Michał Myśliwiec, dyrektor ds. geologii spółki poszukiwawczej.
Według niego dzięki nowym danym sejsmicznym możliwe będzie także przebadanie wewnętrznej budowy złoża, co miałoby pozwolić precyzyjnie wskazać optymalne miejsce na wiercenie otworu K-4. Oszacowane przez firmę audytorską McDaniel tzw. zasoby perspektywiczne Koblandów to 801,4 mln baryłek ekwiwalentu ropy.