W ubiegłym roku KGHM po raz pierwszy od lat nie opublikował prognozy wyników finansowych, poprzestając na prezentacji założeń w zakresie średnich notowań miedzi i srebra, wielkości i kosztów produkcji oraz nakładów inwestycyjnych. W tym roku te parametry nie zostały opublikowane bezpośrednio po zatwierdzeniu przez radę nadzorczą. Można je za to odnaleźć w komentarzu do sprawozdania finansowego za 2014 r.
Nieco niższa produkcja
Część założeń na ten rok została już przemycona w styczniu, w komunikacie o przyjęciu strategii na lata 2015–2020. Średni kurs miedzi to 6,8 tys. USD za tonę, czyli blisko ubiegłorocznej średniej (6,86 tys. USD). Notowania srebra to 18 USD za uncję trojańską wobec 19,1 USD średniej. W przypadku amerykańskiej waluty założono kurs 3,3 zł wobec średniej z 2014 r. 3,15 zł.
W przeliczeniu na złote KGHM spodziewa się więc wzrostu średnich notowań miedzi o 4 proc., a w przypadku srebra spadku o 1 proc.
Teraz wiadomo, że KGHM zakłada spadek produkcji i wzrost kosztów.
W przypadku miedzi elektrolitycznej produkcja ma sięgnąć 567,5 tys. ton wobec blisko 577 tys. rok wcześniej. W przypadku srebra oczekiwany jest spadek z 1,26 tys. do 1,16 tys. ton. 8-proc. spadek produkcji srebra ma związek z niższą zawartością szlachetnego metalu w urobku.