PKN Orlen, Grupa Lotos: Spółki szukają okazji

Polskie rafinerie korzystają na wojnie cenowej, jaką prowadzą najwięksi producenci ropy na świecie. Optymalizując portfel dostaw, PKN Orlen nie wyklucza żadnego źródła jej pozyskania.

Aktualizacja: 06.02.2017 16:59 Publikacja: 15.10.2015 06:00

PKN Orlen, Grupa Lotos: Spółki szukają okazji

Foto: GG Parkiet

Obserwujemy rynek ropy naftowej, wykorzystując pojawiające się szanse zakupowe – informuje biuro prasowe PKN Orlen. Dodaje, że koncern kupuje ropę do rafinerii w Płocku oraz trzech rafinerii zagranicznych w Litvinovie i Kralupach w Czechach oraz w Możejkach na Litwie. Dostawcami byli zarówno producenci, jak i traderzy operujący na międzynarodowym rynku. Szczegółów spółka jednak nie podaje.

Tymczasem według Igora Sieczina, prezesa rosyjskiego koncernu paliwowego Rosnieft, do Gdańska trafia ropa z Arabii Saudyjskiej oferowana po dumpingowych cenach. Ile jej przetransportowano i po jakich cenach sprzedano, nie podaje. Ze źródeł agencji Reuters wynika z kolei, że w ostatnich miesiącach przypłynęły do Polski trzy statki z arabską ropą.

W Polsce najwięcej ropy przerabia rafineria w Płocku. W ubiegłym roku zużyła 14,3 mln ton surowca. PKN Orlen nie podaje, czy w ostatnich miesiącach faktycznie sprowadzał ropę z Arabii Saudyjskiej.

Jeszcze mniej na temat zakupów na Bliskim Wschodzie mówią przedstawiciele drugiej co do wielkości polskiej rafinerii (w 2014 r. przerobiła 9,9 mln ton surowca). – Wszystkie informacje dotyczące zaopatrzenia rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku w ropę naftową są poufne do momentu ich publikacji w sposób wymagany dla spółek notowanych na GPW – twierdzi Marcin Zachowicz, rzecznik Grupy Lotos.

Jedynym miejscem, gdzie statki z surowcem z Arabii Saudyjskiej mogą być rozładowane, jest Naftoport w Gdańsku, kontrolowany przez PERN Przyjaźń. – Nie komentujemy, kto ile ropy i po jakich cenach sprowadza, gdyż nasza działalność polega jednie na transportowaniu, przeładunku i magazynowaniu tego surowca – mówi Roman Góralski, rzecznik prasowy PERN Przyjaźń. Dodaje tylko, że klientami grupy są polskie i niemieckie rafinerie oraz traderzy.

W ubiegłym roku aż 91,1 proc. ropy zużywanej w Polsce pochodziło z Rosji. Stosunkowo niewielkie wolumeny pozyskano z wydobycia w kraju i importu z innych kierunków niż rosyjski.

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw