Jednym z kluczowych do rozstrzygnięcia punktów jest podjęcie uchwały o wyrażeniu zgody na objęcie i pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym firmy zależnej Lotos Upstream, która jest odpowiedzialna za poszukiwania i wydobycie ropy i gazu. Zarząd po uzyskaniu pozytywnej opinii rady nadzorczej wnioskował, aby wyrazić zgodę na objęcie przez spółkę matkę 3,3 mln udziałów w jednym lub kilku następujących po sobie podwyższeniach kapitału, za łączną kwotę nie wyższą niż 330 mln zł.
Zarząd Lotosu chciał, aby te środki posłużyły do dalszego oddłużenia grupy Lotos Upstream, w tym w szczególności do dokapitalizowania norweskiej firmy Lotos E&P Norge AS i do spłaty części pożyczek dla Lotosu Petrobaltic. Miały również stworzyć bazę kapitałową dla rozwoju działalności poszukiwawczo-wydobywczej prowadzonej w ramach całej grupy.
Przedstawione uzasadnienie do tego projektu uchwały okazało się jednak niewystarczające dla głównego akcjonariusza, czyli Skarbu Państwa, a konkretnie Kancelarii Premiera, która podczas obrad reprezentowała tego udziałowca. Dlatego też na walnym zgromadzeniu zadał on szczegółowe pytania, na które teraz otrzymał od spółki odpowiedź. W ich ramach przedstawiono m.in. szczegółowy harmonogram dofinansowania spółek poszukiwawczo-wydobywczych i korzyści, jakie mają osiągnąć z tego tytułu.
Lotos poinformował również, na jakim etapie jest realizacja kluczowej inwestycji związanej z zagospodarowaniem roponośnego złoża B8 zlokalizowanego na Bałtyku. Podano m.in., że przebudowa platformy wydobywczej, która ma zostać przetransportowana na złoże, jest w fazie testów i uruchomień. Jej transport zaplanowano na I kwartał przyszłego roku. Dziś zaawansowanie projektu wynosi 80,5 proc. Pełna produkcja na B8 zakładana jest w III kwartale 2019 r.