PKP Cargo i PGNiG rozwiną rynek LNG

Giełdowe spółki chcą współpracować przy transporcie skroplonego gazu ziemnego z terminalu w Świnoujściu w głąb kraju, a nawet na rynki zagraniczne. Pierwszą kolejową dostawę planują zorganizować w przyszłym roku.

Publikacja: 09.10.2019 07:00

PKP Cargo i PGNiG rozwiną rynek LNG

Foto: Fotorzepa/Bartosz Jankowski

PKP Cargo i PGNiG Obrót Detaliczny, firma zależna od PGNiG, podpisały list intencyjny dotyczący rozwoju usług kolejowego transportu LNG (skroplony gaz ziemny). To wstęp do nawiązania długoterminowej współpracy i przygotowania kompleksowej usługi przewozów tego surowca zarówno w kraju, jak i na rynkach zagranicznych.

Pilotażowy transport kolejowy LNG ma się odbyć w przyszłym roku z gazoportu w Świnoujściu do Oświęcimia. Prawdopodobnie chodzi o organizację dostaw do zlokalizowanych w tym mieście zakładów chemicznych Synthosu. Pod koniec sierpnia PGNiG podpisało z tą firmą umowę na sprzedaż do końca 2021 r. blisko 8,2 tys. ton LNG. Jest to największy tego typu kontrakt w Polsce. W czasie jego trwania dostawy LNG mogą być zwiększone nawet o 30 proc.

Przewozy i przeładunki

PKP Cargo rozważa nie tylko organizację przewozów LNG, ale i utworzenie centrów przeładunkowych tego surowca, zlokalizowanych przy kolejowych terminalach przeładunkowych należących do grupy. Dzięki nim chce świadczyć kompleksową usługę logistyczną.

– Tworzy się nowy sektor rynku przewozowego, na którym chcemy być obecni i zaoferować naszemu klientowi jak najlepsze warunki transportu gazu. Liczymy, że ten list intencyjny stanie się podstawą podpisania w niedalekiej przyszłości umowy przewozowej – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.

Porozumienie na razie nie rodzi dla stron żadnych zobowiązań. Te mogą się pojawić dopiero na dalszym etapie prowadzonych rozmów i analiz.

Wzrost importu

Obecnie LNG, sprowadzany statkami do Świnoujścia przez PGNiG, jest transportowany do kolejnych odbiorców głównie z wykorzystaniem kriogenicznych autocystern. Uruchomienie transportu kolejowego pozwoliłoby na przewożenie jego znacznie większych ilości w krótkim czasie.

– Chcemy w pełni wykorzystać potencjał biznesowy, jaki daje nam technologia LNG, dlatego dynamicznie rozwijamy ten segment naszej działalności. Gaz skroplony dzięki aktywności grupy PGNiG wykorzystywany jest jako ekologiczne paliwo w przemyśle, rozwija średni i mały biznes na terenach, gdzie nie ma gazu sieciowego, znajduje zastosowanie w ciężkim transporcie kołowym oraz służy do zasilania autobusów miejskich – twierdzi Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny. Jest przekonany, że transport LNG koleją pozwoli na osiągniecie większej niż dotychczas skali dostaw oraz optymalizację ich kosztów.

Z ostatnich danych wynika, że w II kwartale PGNiG sprowadziło do Polski 1,04 mld m sześc. LNG po regazyfikacji, czyli o 26,8 proc. więcej niż rok wcześniej. W kolejnych okresach import będzie rósł, co widać po już podpisanych kontraktach. PGNiG jest przekonane, że import będzie też zwyżkował do innych krajach UE, m.in. za sprawą wyczerpujących się złóż gazu na kontynencie i nadpodaży surowca wydobywanego w USA.

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw