Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, bawełna

Publikacja: 30.12.2019 11:07

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

ROPA NAFTOWA

Spokojna konsolidacja na rynku ropy naftowej.

Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI oscylują w okolicach 61,70 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca, mamy do czynienia ze stabilizacją notowań, a nawet delikatną presją wzrostową.

Ostatnie tygodnie na rynku ropy naftowej były czasem przewagi strony popytowej. Optymistyczna końcówka roku wynikała m.in. z zapowiedzi podpisania tzw. porozumienia pierwszej fazy przez USA i Chiny, po wielu tygodniach negocjacji. Na razie jednak nie napłynęły żadne szczegółowe informacje dotyczące daty zawarcia kompromisu, aczkolwiek obie strony zapewniają, że są w kontakcie w celu jej ustalenia.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej były również piątkowe informacje o znacznie większym od oczekiwań spadku zapasów ropy naftowej w USA we wcześniejszym tygodniu (-5,47 mln baryłek wobec spodziewanych -1,7 mln baryłek). Ponadto, stronie popytowej sprzyja wzrost napięć na Bliskim Wschodzie po informacjach o amerykańskich atakach na cele w Syrii i Iraku.

Nastroje na rynku ropy naftowej na razie są dobre i wiele wskazuje na to, że końcówka bieżącego roku przejdzie do historii jako czas zwyżek i optymizmu na rynku ropy. Niemniej, warto mieć na uwadze to, że notowania ropy w ostatnim czasie wzrosły na tyle, że wielu inwestorów może decydować się na realizację zysków w najbliższym czasie – a ci, którzy nie mają jeszcze długich pozycji, mogą mieć wątpliwości co do wejścia na ten rynek, zważywszy na niepewność dotyczącą przyszłości globalnej gospodarki.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

BAWEŁNA

Kontynuacja wzrostów notowań bawełny w USA.

Notowania bawełny w Stanach Zjednoczonych rosły przez pięć ostatnich tygodni z rzędu. Bieżący tydzień także rozpoczyna się od zwyżki cen tego towaru.

Strona popytowa na rynku bawełny nadal jest wyraźnie wspierana przez zapowiedzi podpisania tzw. porozumienia pierwszej fazy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Polepszenie wzajemnych relacji obu krajów tworzy nadzieje na wzmożony handel bawełną.

Obecnie inwestorzy instytucjonalni posiadają ogółem niewielkie pozycje długie na rynku bawełny, co tworzy przestrzeń do kontynuacji trendu wzrostowego w przypadku utrzymywania się pozytywnych nastrojów.

Niemniej, warto pamiętać także o czynnikach ryzyka. Na razie dane dotyczące eksportu bawełny ze Stanów Zjednoczonych są dość słabe, a jeśli pojawią się na nowo zgrzyty w relacjach USA-Chiny (czego nie można wykluczyć), notowania bawełny prawdopodobnie skierują się na południe.

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu