Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.12.2019 05:00 Publikacja: 16.12.2019 05:00
Józef Białek Czas niewolników Jak świat stał się własnością kilku korporacji Wydawnictwo Wektory Wrocław 2019
Foto: materiały prasowe
Do tej kategorii zalicza się „Czas niewolników" Józefa Białka. Białek to przedsiębiorca, właściciel wydawnictwa Wektory, były działacz opozycji antykomunistycznej w PRL oraz autor bardzo ciekawych wspomnień „Czas spekulantów". Jego nowa książka „Czas niewolników" jest bardzo ostrą krytyką polskiego i globalnego systemu bankowego. Autor zaczyna od przytoczenia szeregu drastycznych historii ludzi, którzy popełnili samobójstwa z powodu kredytów frankowych oraz toksycznych opcji walutowych. Zastanawia się on, jak system finansowy mógł wpędzić tysiące ludzi w takie problemy. Ciekawie czyta się przytaczane przez niego raporty analityków mówiące o franku za 1,80 zł „w momencie przystąpienia Polski do strefy euro". „Przyszłość posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich (...) rysuje się w różowych barwach" – pisał jeden z popularnych portali gospodarczych w 2008 r. A przecież przez świat przetaczała się już wówczas pierwsza fala kryzysu. W książce tej dostaje się też politykom (m.in. Kazimierzowi Marcinkiewiczowi i Zycie Gilowskiej) za krytykę wydanej przez KNF rekomendacji S mającej ograniczyć wydawanie kredytów frankowych. Po omówieniu tych polskich spraw Białek przechodzi do typowej, „spiskowej" narracji o bankach centralnych, Rothschildach, Rockefellerach i kontroli nad pieniądzem. Później jednak zwraca uwagę, że to nie banki rządzą światem. Dużą większą od nich moc sprawczą mają bowiem wielkie firmy zarządzające aktywami, takie jak BlackRock czy Vanguard. Dysponują one majątkiem idącym w biliony dolarów i są akcjonariuszami tysięcy spółek z całego świata. Mają też znaczące pakiety firm z polskiej giełdy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
„Szwajcaria nie ma armii, ona jest armią” – takie przekonanie panuje w alpejskiej konfederacji.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Konflikt bliskowschodni wciąż trwa, ale warto mu się przyjrzeć w pewnej perspektywie czasowej.
Cal Newport przekonuje, że wartościowa i kreatywna praca zwykle powinna być wykonywana w powolnym tempie, dostosowanym do pracownika.
Kwestia poboru prędzej czy później pojawi się w prognozach dotyczących rynku pracy.
Znany socjolog argumentuje, że szybki rozwój sztucznej inteligencji stanowi zagrożenie dla ludzkości. Czy czasem w tej kwestii nie przesadza?
Grupka aktywistów tworząca samozwańczy rząd emigracyjny Korei Północnej okazała się skuteczniejsza od zachodnich tajnych służb wywiadowczych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas