Średnie spółki najchętniej typowane na sierpień

Nie wszystkie pomysły inwestycyjne na lipiec okazały się trafione, stąd aż czterech brokerów zakończyło miesiąc pod kreską. Czy sierpniowe propozycje analityków pozwolą zarobić?

Aktualizacja: 02.08.2017 17:48 Publikacja: 02.08.2017 13:15

Średnie spółki najchętniej typowane na sierpień

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Foto: GG Parkiet

Pierwszy wakacyjny miesiąc nie był zbyt udany dla ekspertów biorących udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych. Nasi typujący konsekwentnie upatrują okazji przede wszystkim na szerokim rynku akcji, co nie zawsze przynosi oczekiwane efekty.

Spółki z mWIG40 na celowniku

Średnie i małe spółki od kilku miesięcy są w odwrocie, ale nasi eksperci od fundamentów firm nie tracą wiary. Analizując propozycje zgłoszone do sierpniowych portfeli, widać, że swojej szansy szukają przede wszystkim wśród „średniaków" z segmentu mWIG40, które radzą sobie lepiej niż firmy z sWIG80 i mogą się pochwalić przyzwoitą płynnością obrotu, czego nie można powiedzieć o wielu małych spółkach.

Uwagę brokerów zwróciło dwóch reprezentantów indeksu WIG-Motoryzacja: Inter Cars i Sanok RC. Co ciekawe, notowania dystrybutora części zamiennych są od dwóch miesięcy w korekcie, co według naszych typujących może być dobrą okazją do kupna akcji spółki. Uważają, że długoterminowe perspektywy Inter Carsu pozostają dobre, o czym być może inwestorzy będą się mogli przekonać już po wynikach za drugie półrocze br. Duże nadzieje są związane z niedawno uruchomionym centrum logistycznym, dzięki któremu, jak obiecuje spółka, koszty mają rosnąć wolniej niż przychody.

Z kolei Sanok jest jednym z beneficjentów koniunktury w motoryzacji. Producent wyrobów gumowych z sukcesem łączy rozwój organiczny, wspomagając wzrost udanymi przejęciami, co znajduje odzwierciedlenie w poprawiających się wynikach. – Dobra sytuacja w najważniejszej dla spółki branży automotive daje szansę dalszej poprawy wyników – uważają analitycy Millennium DM, którzy postawili na Sanok.

Po dłuższym okresie nieobecności w portfelu eksperci znów widzą potencjał w Bogdance. Warto przy tym zauważyć, że od czerwcowego dołka cena akcji węglowej spółki zyskała blisko 25 proc. Eksperci DM BGŻ BNP Paribas zakładają, że dobra passa notowań zostanie podtrzymana. – Oczekujemy dyskontowania perspektyw podwyżki cen węgla w 2018 roku – przekonują.

Z kolei DM BDM postawił na Stalprodukt, którego notowania są na dobrej drodze do zakończenia kilkumiesięcznej korekty. Tym bardziej że za producentem wyrobów stalowych przemawiają czynniki fundamentalne. – W średnioterminowym horyzoncie podoba nam się prognozowana ścieżka wynikowa, jak i bezpieczeństwo struktury bilansu – argumentują eksperci brokera.

Na zainteresowanie mogą też liczyć wybrane firmy z sektora finansowego. Wśród banków reprezentowanych w indeksie mWIG40 uwagę naszych typujących zwrócił Handlowy. – Stawiamy na poprawę wyników po słabym I kwartale br. Przyspieszenie inwestycji w II połowie roku pozytywnie powinno zwiększać wolumeny kredytów – argumentują eksperci BM BGŻ BNP Paribas.

Ze spółek spoza sektora bankowego znalazło się miejsce dla Kruka. Zainteresowanie akcjami lidera rynku zarządzania wierzytelnościami koresponduje z pozytywnymi rekomendacjami, jakie w ostatnim czasie trafiły na rynek. Duże nadzieje eksperci wiążą z zagraniczną ekspansją Kruka. W ocenie analityków wejście na nowe rynki otwiera nowe możliwości wzrostu, co jest szczególnie istotne w sytuacji, gdy krajowy rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny.

Spółki z WIG20 w mniejszości

Warto zauważyć, że nasi eksperci coraz chętniej szukają też możliwości zarobku w segmencie dużych firm. Spółki z WIG20 wciąż stanowią zdecydowaną mniejszość, ale jeszcze kilka miesięcy temu w ogóle ich nie było w portfelu. Wzięciem cieszą się firmy odzieżowe: CCC i LPP. W przypadku pierwszej spółki spodziewanym motorem wzrostu notowań ma być wysoka dynamika sprzedaży w efekcie kontynuacji rozwoju organicznego i dynamicznego rozwoju internetowego ramienia eobuwie.pl. Z kolei w przypadku LPP oczekiwana jest poprawa marży brutto będąca efektem prowadzonych w spółce działań naprawczych. Ulgę firmie powinien przynieść też tańszy dolar.

Lotos z kolei przekonał solidnymi fundamentami, które w połączeniu z korzystnym otoczeniem makroekonomicznym powinny znaleźć odzwierciedlenie w poprawiających się wynikach rafinerii. Z banków do łask wróciło Pekao, który na tle sektora wyróżnia się prowzrostową strategią i atrakcyjną dywidendą.

Zauważony został też Play, który zaledwie przed paroma dniami zadebiutował na GPW. Telekom wprawdzie nie wchodzi w skład WIG20, ale z uwagi na kapitalizację być może wkrótce się to zmieni. – Oczekujemy utrzymania najwyższej wśród telekomów dynamiki wyników. Najwyższa planowana stopa dywidendy wśród polskich telekomów za 2017 r. powinna także wspierać kurs w krótkim terminie – uzasadnili swój wybór eksperci Haitong Banku.

Rozczarowujący lipiec

Pierwszy wakacyjny miesiąc nie był zbyt udany dla ekspertów biorących udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych.

Tylko trzy na siedem portfeli fundamentalnych zanotowały w czerwcu dodatnią stopę zwrotu z inwestycji. To znalazło negatywne przełożenie na uśrednioną stopę zwrotu z wszystkich portfeli – w zakończonym miesiącu wyniosła ona zaledwie 0,5 proc., podczas gdy szeroki rynek mierzony indeksem WIG wykazał zwyżkę na poziomie 2,6 proc. Tym samym po raz trzeci z rzędu eksperci musieli uznać wyższość rynku. Co gorsza, po raz pierwszy w tym roku musieli uznać wyższość (w korespondencyjnym pojedynku) analityków technicznych, których portfel w lipcu wypracował 3,3 proc. zysku (podsumowaliśmy go we wtorkowym wydaniu „Parkietu").

W lipcu bezkonkurencyjni okazali się analitycy DM BDM, którym udało się wypracować 5,4-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili ekspertów DM PKO, których portfel zarobił 2,5 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z Haitong Banku, którzy w lipcu zwiększyli swój stan posiadania o 0,5 proc.

Po siedmiu miesiącach tegorocznej rywalizacji zysk wypracowali wszyscy brokerzy. Dzięki najlepszemu wynikowi w lipcu na prowadzeniu umocnili się analitycy DM BDM, którzy mogą się pochwalić imponującą stopą zwrotu na poziomie 63 proc. Z kolei portfel wicelidera, DM PKO BP, jest o ponad 27 proc. grubszy niż na początku tegorocznej rywalizacji. Na trzecią pozycję awansowali specjaliści z Haitong Banku, którzy są 21,5 proc. na plusie. Łącznie od początku 2017 roku fundamentalne portfele „Parkietu" wypracowały średnią dodatnią stopę zwrotu na poziomie 25,1 proc. Dla porównania: indeks WIG zyskał w tym czasie 20,9 proc.

[email protected]

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Krynica Vitamin, Wasko | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Instal Kraków | Wykorzystujemy ostatnie osłabienie kursu. Akcentujemy silne odczyty związane z działalnością deweloperską.

- Stalprodukt | Spółka po kilku kwartałach wraca na listę naszych kluczowych podmiotów w obozie byków. W horyzoncie średnioterminowym podoba nam się prognozowana ścieżka wynikowa i bezpieczeństwo struktury bilansu.

DM PKO BP

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Amica, Benefit Systems, Budimex, Eurocash, ING BSK, LPP | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Alumetal | Ostatnią przecenę postrzegamy jako okazję do kupna akcji spółki.

- Asseco BS, Asseco SEE | Atrakcyjnie wyceniane walory (na tle sektora IT) z dobrymi perspektywami wzrostu.

- JSW | Wysokie ceny węgla koksowego będą wsparciem dla kursu spółki.

- Kruk, Pekao| Pozytywnie wyróżniające się podmioty z sektora finansowego.

- MOL | Wzrost cen ropy powinien sprzyjać notowaniom spółki.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Comarch, LC Corp | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym spółkom w portfelu.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Inter Cars | Relatywnie słabe wyniki spółki oczekiwane w II kwartale br. są już w cenach, zaś drugie półrocze powinno przynieść w tym względzie wyraźną poprawę; ostatnia korekta stwarza dogodną okazję zakupową.

- Lotos | Gramy pod mocne wyniki za II kwartał. Poza tym widzimy wysoki upside fundamentalny.

- Play | Oczekujemy utrzymania najwyższej wśród telekomów dynamiki wyników. Najwyższa planowana stopa dywidendy wśród polskich telekomów za 2017 r. powinna także wspierać kurs w krótkim terminie.

Raiffeisen

Skład portfela na sierpień pozostaje bez zmian |

- CCC

- Cyfrowy Polsat

- LPP

- Medicalgorithmics

- Pekao

- PKO BP

- Quercus TFI

- Robyg

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Vindexus | Ustępuje miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Sanok RC | Dobra sytuacja w najważniejszej dla spółki branży automotive daje szansę dalszej poprawy wyników.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Rawlplug, Sanok RC | Brak potencjału do poprawy notowań w krótkim terminie.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Eurocash | Spółka daje dobrą ekspozycję na oczekiwany wzrost inflacji.

BM BGŻ BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Alumetal, Trakcja | Realizacja stop loss.

- CDRL, Gino Rossi, Mangata, Unibep | Inne spółki postrzegamy atrakcyjniej.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Benefit Systems (950)*| Wykorzystujemy lipcową korektę. Liczymy na wzrost wyników.

- Bogdanka (65) | Oczekujemy dyskontowania perspektyw podwyżki cen węgla w 2018 r.

- Famur (5,4)| Oczekujemy pozytywnych efektów synergii połączenia z Kopexem i odbicia wyników w II połowie br. z uwagi na realizację zleceń zagranicznych.

- Grupa Azoty (62) | Odbicie wyników zarówno w segmencie nawozów, jak i chemii oraz tworzyw sztucznych.

- Handlowy (65)| Stawiamy na poprawę wyników. Przyspieszenie inwestycji w II połowie roku powinno zwiększać wolumeny kredytów.

- PCM (30)| Poprawa zysków z uwagi na nową strategię sprzedażową, bardzo dobre perspektywy wypłaty dywidendy z zysku za 2017 r.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały poszczególnych spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss) dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, z uwzględnieniem wypracowanych wcześniej wyników. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy.

Portfel fundamentalny
Hossa w Warszawie dała zarobić portfelom
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Portfel fundamentalny
Trzeba się liczyć z głębszą korektą
Portfel fundamentalny
Nastawienie do banków jest kluczowe dla kontynuacji hossy
Portfel fundamentalny
Wyniki portfeli nie nadążają za rynkiem
Portfel fundamentalny
Analitycy nie docenili dużych firm. Na kogo postawili w lutym?
Portfel fundamentalny
Spółki z szerokiego rynku nie zawiodły ekspertów w 2024 r.