Analitycy wskazują firmy na sierpień

Wytypowane przed miesiącem przez ekspertów spółki przyniosły sowite zyski. Czy ich propozycje do sierpniowych portfeli pozwolą na podtrzymanie dobrej passy?

Publikacja: 02.08.2018 13:00

Foto: GG Parkiet

W lipcu koniunktura na warszawskim parkiecie okazała się łaskawa dla posiadaczy akcji. Po dwóch spadkowych miesiącach inwestorzy doczekali się odbicia. Co istotne, objęło ono swoim zasięgiem nie tylko największe spółki z WIG20, ale niemal cały szeroki rynek akcji, co znalazło odzwierciedlenie w pozytywnych wynikach portfeli fundamentalnych tworzonych przez ekspertów biorących udział w naszej rywalizacji.

Typy na sierpień

Lipcowe odbicie na GPW zachęciło typujących do realizacji zysków. Tym bardziej że dwucyfrowe stopy zwrotu nie należały w tym okresie do rzadkości. Pod tym względem pozytywnie wyróżniły się papiery ATM Grupy, Auto Partnera, TS Games czy Trakcji. W rezultacie w portfelach przygotowanych na kolejny miesiąc zabrakło miejsca dla spółek, które pozwoliły w ostatnim czasie solidnie zarobić. Pojawiło się sporo nowych propozycji.

Analizując propozycje zgłoszone do sierpniowych portfeli, można zauważyć, że typujący w dalszym ciągu swojej szansy szukają przede wszystkim wśród wybranych małych i średnich spółek. W ocenie ekspertów w tym gronie nie brakuje firm o solidnych fundamentach, które mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji, której potwierdzeniem mogą być atrakcyjne poziomy wskaźników wyceny, nierzadko będące efektem tegorocznej korekty.

Jedną z najbardziej poszukiwanych spółek był Alumetal, na który postawiło trzech brokerów (znalazł się jako nowa pozycja w dwóch portfelach). – Firmie sprzyja zarówno rosnący wolumen i wysoki popyt ze strony producentów samochodów, jak i utrzymujące się wysokie marże benchmarkowe – uzasadniają swój wybór analitycy BM BGŻ BNP Paribas.

Szanse na odbicie notowań eksperci dostrzegli też w przypadku papierów spółek specjalizujących się w budownictwie kolejowym: Torpolu i Trakcji, które mają za sobą solidną korektę. Problemem sektora był wzrost kosztów realizacji publicznych kontraktów, gdzie nie było możliwości waloryzacji cen. Zdaniem analityków szansą dla spółek jest zwiększenie swojego portfela zleceń o kontrakty o wyższych marżach, niż to było w przeszłości, co powinno przełożyć się na poprawę ich wyników w kolejnych latach.

Po dłuższym okresie nieobecności w portfelu eksperci dostrzegli potencjał w papierach Famuru, którego notowania odbiły w ostatnich tygodniach. Za inwestycją przemawiają czynniki fundamentalne. – Spółka jest beneficjentem wysokich cen węgla i nadrabiania zaległości inwestycyjnych przez kopalnie. W kolejnych kwartałach będą coraz bardziej widoczne efekty nowych umów zawieranych przy znacznie lepszych stawkach – argumentują analitycy Millennium DM.

Najczęściej przytaczanym argumentem były jednak pozytywne oczekiwania odnośnie do poprawy wyników finansowych. Ponieważ jesteśmy w trakcie sezonu publikacji wyników finansowych za I półrocze (większość spółek jest przed publikacją raportów), uwagę ekspertów zwróciły te podmioty, które w ich ocenie będą się miały czym pochwalić. Argument ten przesądził o wyborze m.in. 11 bit studios, Cognora, Handlowego, JSW czy Wieltonu. Nasi typujący wychodzą z założenia, że solidne wyniki poparte perspektywą ich dalszej poprawy powinny mieć pozytywny wpływ na notowania.

Biorąc pod uwagę konkretne branże, uwagę zwraca utrzymujące się zainteresowanie spółkami przemysłowymi, za którymi przemawiają atrakcyjne wyceny oraz rosnący popyt w kraju i za granicą, co daje perspektywę poprawy przychodów. W tym segmencie warto jednak postawić na selekcję, bo firmy różnie sobie radzą z presją kosztów będącą efektem droższych surowców i rosnących kosztów pracowniczych. Swoich zwolenników w dalszym ciągu mają również wybrane banki (Alior i Handlowy), w których spodziewana jest poprawa wyników, oraz producenci gier wideo, gdzie inwestorzy duże nadzieje pokładają w premierach nowych tytułów.

Lipcowe odbicie

W lipcu uczestnicy rywalizacji portfeli fundamentalnych po raz kolejny pokazali się z dobrej strony, zostawiając w tyle szeroki rynek. Uśredniony wynik z wszystkich portfeli fundamentalnych w zakończonym miesiącu wyniósł 8,5 proc. na plusie, podczas gdy WIG zyskał 7,2 proc. Lipcowy wynik okazał się również lepszy od portfela technicznego, którego osiągnięcia podsumowaliśmy w środowym wydaniu „Parkietu". Eksperci od analizy wykresów zarobili tylko 0,9 proc.

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z Noble Securities. Lipiec zamknęli rewelacyjnym wynikiem, wypracowując 14-proc. stopę zwrotu, zostawiając w tyle DM BDM i Haitong Bank, którzy w ciągu miesiąca zwiększyli stan posiadania odpowiednio o 13,6 i 7,4 proc. Pozostali uczestnicy rywalizacji musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem.

Po siedmiu miesiącach tegorocznej rywalizacji na prowadzeniu utrzymali się analitycy Haitong Banku. Ich portfel jest o 31,2 proc. grubszy niż na początku roku. Dzięki dwucyfrowemu lipcowemu wynikowi do lidera zbliżył się zespół DM BDM, który może się pochwalić stopą zwrotu na poziomie 28,5 proc. Na trzecią pozycję awansowali analitycy Noble Securities. Ich tegoroczny zarobek wzrósł o ponad 11,2 proc. Pozostała trójka uczestników rywalizacji miała mniej szczęścia i ich obecny stan posiadania jest mniejszy niż na początku stycznia.

Łącznie od początku 2018 r. wszystkie fundamentalne portfele mogą się pochwalić dodatnią uśrednioną stopą zwrotu na poziomie 9 proc., co jest wynikiem wyraźnie lepszym od indeksu WIG, który w tym samym czasie stracił na wartości prawie 6 proc.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki.

Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu).

Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, z uwzględnieniem wcześniejszych wyników. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy.

Portfel fundamentalny
Hossa w Warszawie dała zarobić portfelom
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Portfel fundamentalny
Trzeba się liczyć z głębszą korektą
Portfel fundamentalny
Nastawienie do banków jest kluczowe dla kontynuacji hossy
Portfel fundamentalny
Wyniki portfeli nie nadążają za rynkiem
Portfel fundamentalny
Analitycy nie docenili dużych firm. Na kogo postawili w lutym?
Portfel fundamentalny
Spółki z szerokiego rynku nie zawiodły ekspertów w 2024 r.