Problemy z WIBOR-em – konsekwencja kryzysu zaufania

Rozmowa z Tomaszem Mironczukiem, byłym prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego i stowarzyszenia dealerów bankowych ACI Polska

Aktualizacja: 24.02.2017 01:09 Publikacja: 15.12.2011 16:33

Problemy z WIBOR-em – konsekwencja kryzysu zaufania

Foto: Fotorzepa, Szymon Laszewski SzL Szymon Laszewski

Sześciomiesięczny WIBOR wynosi już 5 proc. Trzymiesięczny –od którego zależy oprocentowanie części kredytów – jest tuż poniżej tego poziomu. Tymczasem główna stopa NBP jest na poziomie 4,5 proc. i spodziewany jest raczej spadek niż wzrost. Skąd ta różnica?

WIBOR – ale i inne stopy tego typu, np. LIBOR czy EURIBOR – był dość dobrym punktem odniesienia przed kryzysem.

Dziś nie jest?

Problem polega na tym, że rynek depozytów międzybankowych jest zdominowany przez transakcje krótkoterminowe – na jeden dzień. Transakcje o horyzoncie tygodniowym to jest margines, a jeszcze dłuższych praktycznie nie ma. Tymczasem WIBOR na terminy jedno-, trzymiesięczne, czy nawet roczny, cały czas są kwotowane.

To oczywiście nie jest problem wyłącznie naszego rynku. Podobnie jest np. w strefie euro czy na rynku międzybankowym w innych walutach. To konsekwencja kryzysu zaufania i cięcia limitów, które doprowadziły do zredukowania horyzontu, w jakim banki handlują depozytami .

Regulamin WIBOR-u przewiduje obowiązek zawierania transakcji po zgłoszonych cenach. Jest więc możliwość sprawdzenia prawdziwości kwotowania.

Nie jestem taki pewny, że ta możliwość faktycznie istnieje. W regulaminie może tak, ale statystyki NBP nie pokazują żadnych transakcji, jeśli chodzi o dłuższe terminy. Z tego, co wiem, były takie przypadki, że gdy jeden bank chciał wymusić transakcję, drugi odpowiadał: „nie mam na ciebie limitu".

 

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy