Branżowi faworyci najbliższych miesięcy

W pozostałej części tego roku najsilniejsza będzie branża budowlana. Tak wynika zarówno z ankiet przeprowadzonych w instytucjach finansowych, jak i wypowiedzi ekspertów. Jeśli chodzi o spółki, najwięcej wskazań ekspertów otrzymały Elektrobudowa oraz Robyg.

Aktualizacja: 06.02.2017 21:05 Publikacja: 01.08.2015 10:23

Branżowi faworyci najbliższych miesięcy

Foto: Fotorzepa/ Adam Burakowski

Postanowiliśmy poszukać spółek, które mogą się wyróżniać w swoich sektorach.

Dlatego zwróciliśmy się do przedstawicieli instytucji finansowych z prośbą o wypełnienie branżowej ankiety, która dotyczyła prognoz na pozostałą część 2015 roku. Analitycy przy każdym z indeksów sektorowych typowali spółki, które w ich ocenie będą miały przed sobą dobre najbliższe miesiące i wyróżnią się na tle pozostałych firm z danej branży (liczba wskazań przy każdym sektorze była dowolna).

Ankietę wypełnili przedstawiciele ośmiu instytucji: HFT Brokers, BM BGŻ BNP Paribas, CDM Pekao, DM BDM, Raiffeisen Brokers, Noble Securities, Ipopema Securities oraz Quercus TFI.

Liderzy głosowania

Jeśli wziąć pod uwagę sumę wskazań spółek z poszczególnych sektorów, to zdecydowanie najbliższe miesiące powinny należeć do firm budowlanych. Spółki z WIG-Budownictwo otrzymały w sumie 15 głosów. Najwięcej wyróżnień otrzymała Elektrobudowa (cztery wskazania). O jeden głos mniej w ankiecie miał Budimex, a po dwa wskazania dostały Erbud oraz Mostostal Warszawa.

Poza spółkami budowlanymi eksperci najchętniej wskazywali firmy deweloperskie oraz spożywcze. Spółki z WIG-Deweloperzy oraz WIG-Spożywczy otrzymały po dziewięć głosów. Na zdecydowanego lidera deweloperów w najbliższych miesiącach wytypowany został Robyg, na którego postawiło aż czterech ekspertów.

Tak silnego faworyta nie ma wśród firm z branży spożywczej. Spółkami, które otrzymały po dwa głosy, okazały się Wawel oraz Colian. Warto podkreślić, że w zestawieniu pojawiły się również ukraińskie spółki: Kernel i Astarta.

Na drugim biegunie

Najmniej głosów w ankietach otrzymały firmy surowcowe – jedynie KGHM dostał dwa głosy. Stosunkowo małym zainteresowaniem w typowaniu faworytów na pozostałe miesiące br. cieszyli się przedstawiciele: WIG-Media (cztery głosy), WIG-Energia (pięć) i WIG-Telekomunikacja (również pięć).

Jednak wśród spółek mediowych i telekomunikacyjnych pojawili się mocni kandydaci do wzrostu w najbliższych miesiącach. Eksperci jako najsilniejszą spółkę z subindeksu WIG-Media typują Cyfrowy Polsat (trzy głosy), a w przypadku WIG-Telekomunikacji największe oczekiwania są w stosunku do Netii (trzy).

Tylko w dwóch indeksach sektorowych nie ma wyraźnego faworyta na najbliższe miesiące. Żaden przedstawiciel subindeksów WIG-Energia oraz WIG-Informatyka nie otrzymał więcej niż 1 głos.

Branże w gazie

Zapytaliśmy ekspertów również o to, jakie branże będą szczególnie mocne w pozostałych miesiącach 2015 roku. Opinie specjalistów są zbliżone do wniosków, które można wyciągnąć z ankiet. Gwiazdą powinny być spółki budowlane.

– Przemawia za tym obserwowane i oczekiwane ożywienie zarówno w inwestycjach publicznych, jak i prywatnych. W ramach nowej perspektywy unijnej na lata 2014–2020 Polska pozyska znaczną kwotę unijnych środków, które zaowocują wieloma kontraktami budowlanymi. Planowane są m.in. spore wydatki na infrastrukturę drogową i kolejową, a także duże projekty energetyczne – argumentuje Tomasz Matras, zastępca dyrektora inwestycyjnego ds. akcji Union Investment TFI.

Na jakie branże jeszcze zwrócić uwagę? Za spółkami deweloperskimi mocno opowiadają się analitycy Ipopema Securities. Ale podkreślają przy tym, że do tej branży trzeba podejść selektywnie: – Przeważamy deweloperów mieszkaniowych (Polnord, DOM, Robyg) z uwagi na bardzo dobre wyniki przedsprzedaży i prognozowany wzrost wyników finansowych w latach 2015–2017, kosztem deweloperów komercyjnych (Echo, GTC) którzy mogą być w defensywie z powodu rosnących poziomów „niewynajęcia" w segmencie biurowym oraz dużej podaży nowych powierzchni i szacowanej presji na stawki czynszów.

Sektory warte uwagi

Ekspert Union Investment TFI dodatkowo radzi, aby poszukując perełek na GPW, w tym roku zwrócić szczególną uwagę na wybrane małe i średnie spółki przemysłowe i usługowe.

– W sektorze przemysłowym szczególnie pozytywnie oceniamy mniejsze spółki eksportowe (z ekspozycją na eksport do Europy Zachodniej) o ciekawym, rozpoznawalnym produkcie, mające doświadczenie na międzynarodowych rynkach. Oczywiście problem greckiego zadłużenia jeszcze nie raz powróci, podsycając obawy o przyszłość Europy, jednak poprawiająca się sytuacja gospodarcza w strefie euro, stymulowana przez EBC, pozwala na optymizm – mówi.

I dodaje: – Warto się też przyjrzeć mniejszym spółkom handlowym. Wobec poprawy otoczenia makroekonomicznego, a także spadku bezrobocia i wzrostu płac w Polsce firmy z silną ekspozycją na konsumpcję mają szansę dynamicznie poprawiać swoje wyniki.

Jerzy Nikorowski z BM Banku BGŻ BNP Paribas uważa, że spółki z branży paliwowej też nie powinny rozczarować w kolejnych miesiącach.

– Rosnące marże w segmencie downstream oraz perspektywy dalszych spadków cen ropy naftowej w reakcji na możliwy powrót irańskiej ropy naftowej na rynki światowe pozwolą na utrzymanie godziwych zysków operacyjnych. Liczę także na stopniową aprecjację złotego pod koniec 2015 r., co może mieć duże przełożenie na wynik netto Lotosu. Niestety, są to także spółki podatne na decyzje polityczne, zarówno pod kątem nieprzewidzianych wydatków inwestycyjnych, jak i zmian personalnych w zarządach – ocenia.

Zwiększone ryzyko

A kogo lepiej unikać? – Uwzględniając niekorzystne otoczenie makroekonomiczne, w dalszym ciągu preferowałbym niedoważanie spółek wydobywczych. Spadające ceny surowców energetycznych oraz wciąż niemrawe ożywienie w gospodarce światowej nie pozwalają na wzrost cen węgla bądź metali przemysłowych – mówi doradca inwestycyjny BM Banku BGŻ BNP Paribas.

– Słabiej oceniamy potencjał sektora finansowego, głównie banków. W środowisku niskich stóp procentowych trudno o znaczącą poprawę wyników, a do tego dochodzi ryzyko w postaci rozważanego podatku bankowego oraz kredytów we frankach – dodaje Tomasz Matras.

Wśród firm finansowych, zdaniem Jerzego Nikorowskiego, relatywnie „bezpieczne" są spółki windykacyjne, najbardziej zagrożone są za to banki z dużym udziałem kredytów walutowych w portfelu pożyczek oraz charakteryzujące się niskim ROE.

[email protected]

Indeksy sektorowe w 2015 roku

Od początku roku (do 30 lipca) z 11 indeksów sektorowych tylko trzy straciły na wartości: WIG-Surowce (-17,58 proc.), WIG-Banki (-14,98 proc.) oraz WIG-Energia (-11,21 proc.). Reszta jest na plusie. Jak na razie największym wygranym w 2015 r. są spółki paliwowe, które urosły o blisko 51 proc. Kolejne branże, które dają sporo radości inwestorom, to: WIG-Budownictwo, WIG-Chemia oraz WIG-Spożywczy. Od początku stycznia do 30 lipca br. najwięcej z tych trzech subindeksów urosły spółki budowlane (ponad 33 proc.).

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę