Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2016 15:55 Publikacja: 20.04.2016 15:55
Jacek Socha
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Kiedy Joanna Szczepkowska ogłasza w telewizji koniec komunizmu w Polsce, Jacek Socha ma 35 lat i w Zakładzie Teorii Ekonomii Polskiej Akademii Nauk już dłużej nie chce się zajmować zagadnieniem wymienności inflacji i bezrobocia, czyli rozwinięciem krzywej Phillipsa. Przez ekonomistę Krzysztofa Opawskiego poznaje Lesława Pagę, wtedy doradcę Leszka Balcerowicza w Ministerstwie Finansów, który już wkrótce będzie tworzyć od zera Komisję Papierów Wartościowych.
Jacek Socha dołącza do zespołu Pagi w 1990 r. Pracę rozpoczyna w małym pokoju na pierwszym piętrze Ministerstwa Finansów, w którym już wtedy stał komputer. – Mówiąc szczerze, nie wiem, czy działał – powie po latach. Ze sterty dokumentów o grubości około 20 cm dotyczących działalności irlandzkiej giełdy w Dublinie Socha tworzy wytyczne do przygotowywania prospektów emisyjnych. Sprawdza się, więc w Biurze Komisji Papierów Wartościowych zostaje naczelnikiem Wydziału Domów Maklerskich i Funduszy Powierniczych z pensją 1 mln 450 tys. starych złotych, czyli około 140 dolarów – prawie pięć razy większą niż w PAN. Oprócz opracowania zasad działania domów maklerskich jednym z pierwszych zadań naczelnika Sochy było przygotowanie koncepcji egzaminów na maklerów i doradców inwestycyjnych. – Tym razem dostałem od Pagi pół tysiąca stron dokumentów o egzaminach dla brokerów w USA – wspomina Jacek Socha. Tak powstaje 160 pytań, z których duża część zostaje zdyskwalifikowana przez komisję zaledwie na dwa dni przed pierwszym egzaminem. – Nagle przestały się nam podobać – wspomina dziś Jacek Socha.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas