Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 27.08.2016 19:08 Publikacja: 27.08.2016 19:08
Amerykańskie śmigłowce bojowe dobrze się sprawdzają w wielu krajach, ale często się zdarza, że Pentagon przepłaca za części do nich.
Foto: Archiwum
– Kocham Amerykę Dicka Cheneya! – wykrzyknął Efraim Diveroli, prezes firmy AEY, jadąc ciężarówką przez „trójkąt śmierci" w irackiej prowincji Anbar. Ciężarówka przewoziła ładunek pistoletów Beretta przeznaczonych dla odbudowywanej przez Amerykanów armii irackiej. Pistolety te zostały wysłane przez Jordanię do Iraku z ominięciem włoskiego embarga. To był jeden z tysięcy niewielkich kontraktów zbrojeniowych, które przypadły wówczas małym spółkom takim jak AEY. Jakiś czas później AEY wygrała opiewający na 300 mln USD kontrakt na dostawy amunicji karabinowej dla afgańskiej armii. Dostarczyła jej za te pieniądze chińską amunicję do AK-47 zalegającą od lat 60. w magazynach albańskiego wojska. Diveroli i jego wspólnik David Packouz mieli ledwie po dwadzieścia kilka lat, nie zdołali ukończyć szkoły średniej i palili dużo marihuany, ale byli już milionerami i zachowywali się jak wilki z Wall Street. Ich historię opowiada film „Rekiny wojny" Todda Phillipsa, autora trylogii „Kac Vegas". Historia ta nie była jednak jakąś specjalną anomalią. Dostawy dla sił zbrojnych USA były i są lukratywnym sektorem, który pozwolił na budowę wielkich fortun, a także stwarzał okazję do ogromnych oszustw. – Zarabia się na tym, co jest pomiędzy wierszami – mawiał Diveroli.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas