Konkurs na najlepszego analityka makroekonomicznego 2017. Wojciech Zatoń przed praktykami

Wojciech Zatoń z Uniwersytetu Łódzkiego formułował najcelniejsze prognozy dotyczące koniunktury w polskiej gospodarce w ubiegłym roku.

Publikacja: 23.04.2018 12:00

dr Wojciech Zatoń, starszy wykładowca Instytutu Finansów na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniw

dr Wojciech Zatoń, starszy wykładowca Instytutu Finansów na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

Foto: Archiwum

Uczestnicy konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego 2017 r. prognozy wysyłali nam w siedmiu rundach od marca 2016 r. do września ub.r. Przez większą część tego okresu wydawało się zupełnie nieprawdopodobne, że polska gospodarka po słabym 2016 r. w kolejnym roku powiększy się o 4,6 proc., najbardziej od 2011 r. Dość powiedzieć, że jeszcze w czerwcu ub.r. najbardziej optymistyczna prognoza wzrostu PKB w IV kwartale ub.r. wynosiła 4,3 proc., podczas gdy faktycznie sięgnął on 5,1 proc. W 2016 r., gdy w Polsce utrzymywała się jeszcze deflacja, trudno też było zakładać, że już w 2017 r. indeks cen konsumpcyjnych (CPI) będzie rósł średnio w tempie 2 proc. rok do roku.

To właśnie optymizm w odniesieniu do dynamiki PKB oraz przekonanie, że inflacja szybko wróci do normy, zapewniły zwycięstwo w jubileuszowej X edycji konkursu dr. Wojciechowi Zatoniowi, starszemu wykładowcy z Instytutu Finansów Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Pod względem prognoz PKB wyprzedziła go jedynie Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. W prognozach CPI lepsi okazali się tylko ekonomiści banku Citi Handlowy Piotr Kalisz i Cezary Chrapek. Naukowiec z UŁ bardzo dobrze poradził sobie także z przewidywaniem zmian stopy bezrobocia. W tej kategorii był czwarty, za Moniką Kurtek, głównym ekonomistą Polityki Insight Adamem Czerniakiem oraz głównym ekonomistą DM AFS Damianem Rosińskim.

Wyniki X edycji konkursu (za 2017 r.) na najlepszego analityka makroekonomicznego

Wyniki X edycji konkursu (za 2017 r.) na najlepszego analityka makroekonomicznego

Foto: GG Parkiet

Drugie miejsce w konkursie na najlepszego analityka makroekonomicznego 2017 r. zajęli ekonomiści PKO BP. Zespół, którym kieruje Piotr Bujak, znalazł się na podium drugi rok z rzędu: w 2016 r. był trzeci. Wysoką lokatę zawdzięcza najcelniejszym prognozom dynamiki inwestycji, a także dużemu wyczuciu procesów inflacji (w tej kategorii był trzeci). Ten sukces ekonomiści PKO BP dołożyli do pierwszego miejsca w kategorii makroekonomia w organizowanym przez „Parkiet" konkursie prognoz wskaźników o częstotliwości miesięcznej.

Foto: GG Parkiet

Podium zamykają ekonomiści mBanku, którzy na swoim koncie mają już tytuł najlepszych analityków makroekonomicznych 2010 r., a także zwycięstwo w konkursie prognoz wskaźników comiesięcznych przed trzema laty. Czwarte miejsce zajęła Monika Kurtek, która na podium stała w VIII edycji konkursu. Wtedy tytuł najlepszego analityka makroekonomicznego roku zdobył Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale w Polsce, który tym razem uplasował się na piątej pozycji.

dr Wojciech Zatoń, starszy wykładowca Instytutu Finansów na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego

Zwycięzcy poprzednich edycji konkursu

Zwycięzcy poprzednich edycji konkursu

Foto: GG Parkiet

Zwycięstwo w konkursie na najlepszego analityka makroekonomicznego 2017 r. przyniosły mu celne prognozy wzrostu PKB oraz indeksu cen konsumpcyjnych (CPI). W obu tych kategoriach Wojciech Zatoń zajął drugie miejsce, a do tego był czwarty w prognozowaniu stopy bezrobocia.

Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP

Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Foto: Archiwum

Zespół ekonomistów PKO BP, który oprócz Bujaka tworzą Marta Petka-Zagajewska, Urszula Kryńska, Marcin Czaplicki i Michał Rot, najcelniej prognozował dynamikę inwestycji w ub.r. Dołożył do tego trzeci wynik w prognozach indeksu cen konsumpcyjnych (CPI). Efekt to drugie miejsce w konkursie na najlepszego analityka makroekonomicznego 2017 r.

Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku

Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku.

Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku.

Foto: Archiwum

Ekonomiści mBanku wrócili na podium po kilku latach przerwy. W 2010 r., jeszcze pod szyldem BRE Banku, stali na jego najwyższym stopniu. W ub.r. zajęli trzecie miejsce, wyróżniając się m.in. celnymi prognozami dynamiki PKB i stopy bezrobocia. Oprócz Ernesta Pytlarczyka zespół tworzą Marcin Mazurek, Piotr Bartkiewicz i Karol Klimas.

Zasady konkursu

Konkurs na najlepszego analityka makroekonomicznego roku organizowany jest przez redakcje „Parkietu" i „Rzeczpospolitej" od 2007 r. (do 2015 r. we współpracy z NBP). Obecnie trwają jednocześnie edycje XI i XII, które mają na celu wyłonienie najlepszego prognosty – odpowiednio – 2018 i 2019 r.

Od XI edycji konkursu zmieniły się nieco jego zasady. Uczestnicy, których jest obecnie 37, mają za zadanie sformułować pod koniec każdego kwartału prognozy na cztery kolejne kwartały dla pięciu wskaźników makroekonomicznych (PKB, inwestycje, konsumpcja, indeks cen konsumpcyjnych oraz stopa bezrobocia), a także czterech wskaźników finansowych (stopa referencyjna NBP, kursy euro i dolara wobec złotego oraz rentowność 10-letnich obligacji skarbowych). Za każdą prognozę otrzymać można od 0 do 1 pkt w zależności od tego, jak wypada ona na tle faktycznego odczytu. W ocenie celności prognoz na dany kwartał największą wagę mają punkty za prognozy formułowane z największym (rocznym) wyprzedzeniem.

Do ub.r., także w podsumowanej właśnie X edycji konkursu, zmiennych było pięć, a za każdą prognozę uczestnicy mogli otrzymać 0, 1, 3 lub 5 punktów w zależności od tego, jak wypadała na tle faktycznego odczytu danego wskaźnika oraz mediany przewidywań wszystkich uczestników.

Parkiet PLUS
Zagraniczne spółki z potencjałem
Parkiet PLUS
Obsługując naszych klientów, staramy się myśleć dokładnie tak jak oni
Parkiet PLUS
Ranking „Parkietu” – Borciuch i Santander BM znów na czele
Parkiet PLUS
Nasz portfel edukacyjny w ubiegłym roku ponownie się sprawdził
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Parkiet PLUS
Praca maklera to moja pasja, chociaż momenty zwątpienia też się zdarzają
Parkiet PLUS
Dywidendowe tuzy amerykańskiej giełdy