Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.04.2018 12:00 Publikacja: 23.04.2018 12:00
dr Wojciech Zatoń, starszy wykładowca Instytutu Finansów na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.
Foto: Archiwum
Uczestnicy konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego 2017 r. prognozy wysyłali nam w siedmiu rundach od marca 2016 r. do września ub.r. Przez większą część tego okresu wydawało się zupełnie nieprawdopodobne, że polska gospodarka po słabym 2016 r. w kolejnym roku powiększy się o 4,6 proc., najbardziej od 2011 r. Dość powiedzieć, że jeszcze w czerwcu ub.r. najbardziej optymistyczna prognoza wzrostu PKB w IV kwartale ub.r. wynosiła 4,3 proc., podczas gdy faktycznie sięgnął on 5,1 proc. W 2016 r., gdy w Polsce utrzymywała się jeszcze deflacja, trudno też było zakładać, że już w 2017 r. indeks cen konsumpcyjnych (CPI) będzie rósł średnio w tempie 2 proc. rok do roku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Od pewnego czasu giełda nic nie dawała ani spółce, ani głównym akcjonariuszom. Z ulgą przyjęliśmy decyzję KNF o zgodzie na opuszczenie giełdy – mówi Wojciech Rybka, prezes i wiodący akcjonariusz spółki Drozapol-Profil.
Otwierając się na zagraniczne giełdy, inwestorzy przede wszystkim zyskują więcej możliwości zarabiania i dywersyfikacji inwestycji. Na które branże i spółki z rynków rozwiniętych warto postawić ?
Rok 2024 r. był dla naszego zespołu czasem rozwoju. Chcielibyśmy, aby 2025 r. pod tym względem nie był gorszy – mówi Mateusz Choromański, szef najlepszego zespołu maklerów instytucjonalnych z Santander BM.
Polska zajęła dalekie 32. miejsce w rankingu Soft Power Index, badającym miękką siłę danego kraju. Mimo rozpętania wojny wyprzedza nas Rosja, ale niespodzianek jest więcej.
Umiejętność szybkiego dostosowania własnego zdania w reakcji na nawet niewielkie zmiany fundamentalne okazała się kluczowa w 2024 roku – mówi Emil Popławski z BM Pekao, zwycięzca rankingu analityków.
BM Pekao wciąż króluje na rynku analiz. Zdaniem zarządzających firma ta posiada w swoich szeregach najlepszego analityka. Jest nim Emil Popławski. BM Pekao ma także najlepszy zespół analiz.
Obszarem, który z pewnością musimy wzmocnić jest technologia w zakresie prezentacji i dystrybucji analiz – mówi Tomasz Duda, szef działu analiz BM Pekao, który wygrał w rankingu najlepszych zespołów analitycznych.
Rosnące znaczenie liderów firm widać nie tylko po rekordowej wycenie 30 najcenniejszych menedżerów, ale też po wzroście średniej wartości prezesa w relacji do wartości spółki, którą zarządza.
Prawie o miliard, do niemal 2,6 mld zł, zwiększyła się w ciągu ostatniego roku wartość prezesa Santander Bank Polska, który ponownie zajął pierwsze miejsce w rankingu najwyżej wycenianych top menedżerów na GPW. Pierwsza trójka tegorocznego zestawienia SEC Newgate jest już warta 6,4 mld zł, czyli 60 proc. więcej niż rok wcześniej.
Za nami kolejna edycja gry giełdowej „Parkietu”. Po czterech tygodniach pierwszego etapu oraz dogrywki dziesiątka najlepszych uczestników spotkała się w wielkim finale.
W środę na Sali Notowań GPW odbył się finał gry giełdowej „Parkietu”. Rynkowa zmienność znów zapewniła uczestnikom i obserwatorom dostatecznie dużo emocji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas